bezpieczne połączenia kolorystyczne

Szukałam jakichś informacji o trendach w kolorach na 2020 rok. Muszę przyznać, że wionie nudą, czyli mamy bezpieczne połączenia kolorystyczne. Zerowe zaskoczenie, zmieniają się tylko odcienie.

Dla mnie dzisiejsze zestawienie to bezpieczne połączenia kolorystyczne, które zawsze pozwolą osiągnąć planowany efekt. Efekt, jakim ma być zauważenie czegoś. Dla mnie najlepszym i ponadczasowym przykładem jest połączenie koloru czerwonego i niebieskiego. Nie znoszę tego połączenia, ale nigdy koło niego nie przechodzę obojętnie. Zwrócił moją uwagę? Efekt został osiągnięty.

Bezpieczne połączenia kolorystyczne:

Granatowy + miętowy

Bezpieczne połączenia kolorystyczne, czyli granatowy i miętowy.

Granatowy był przez długi czas uważany za bezpieczny wybór koloru dla marki. Zwróć uwagę, jakie marki wykorzystują właśnie granat. Z czym się kojarzą? Zaufaniem, niezawodnością. Granat kojarzy się też trochę z bezpieczeństwem, bo jest nudny. Poza tym jest to schludny kolor. Zawsze będzie budził w nas aurę profesjonalizmu, powagi, ekskluzywności. Dla mnie granat jest drugi po czerni, ale czernią nie jest.

Ożywmy granat, dodając do niego miętę. Ona ma pazur i chęci do bycia neonowym kolorem (zwłaszcza w tym połączeniu), ale nie bije po oczach. Zwraca na siebie uwagę, ale nie zniechęca. I nich mięta będzie tylko pokazaniem drogi, jakie kolory inne będą ładnie współgrały z granatem.

Do granatu raczej unikałabym białego. Mamy tu do czynienia z dużym kontrastem, co może drażnić oko. Lepiej wybrać jasne odcienie szarego. Do granatu zdecydowanie pasuje złoto, co często można zobaczyć np. na zaproszeniach ślubnych. Połączenie kojarzące się z luksusem. Można też popróbować z jasnymi odcieniami różowego.

Brzoskwiniowy + pomarańczowy

Bezpieczne połączenia kolorystyczne, czyli brzoskwiniowy i pomarańczowy.

Pomarańczowy kojarzy się z życzliwością, witalnością oraz pewnością siebie. Nie nasuwa Ci się od razu na myśl pewne zwierzę, kojarzące się z tym kolorem? Wbrew pozorom do lisa pasuje życzliwość, o ile widzi w tym swój interes. Idąc lisim tropem, pomarańczowy kojarzyć się może z czymś figlarnym, żartobliwym dlatego łączony jest z ciemnymi lub neutralnymi kolorowymi, aby wzbudzić zaufanie.

Zwierzę już było, czas na skojarzenie z wydarzeniem dzięki któremu, łatwiej uniknąć wpadek połączenia pomarańczowego z niektórymi kolorami. Na pewno już wiesz, że chodzi mi o Halloween. Połączenie pomarańczowego z czarnym lub białym jest fajne, ale tylko wtedy. Na dłuższą metę byłoby to męczące.

Kolor brzoskwiniowy trochę łagodzi pomarańcz. I tu jest kolejny trop, którym warto podążać. Obojętnie jaki odcień siwego wybierzemy, pomarańcz zleje się w jedną plamę. Jeżeli siwy ma zostać, lepiej iść w rudości. Podobnie będzie z wyrazistymi brązami. Co innego z przygaszonymi jak brzoskwiniowy, one fajnie podkreślą pomarańczowy.

Musztardowy + beżowy

Bezpieczne połączenia kolorystyczne, czyli musztardowy i beżowy.

Kiedyś mało spotykane połączenie, kojarzące się z nudą. Postrzeganie na to połączenie uległo zmianie, kiedy musztarda weszła na salony. Był moment, kiedy uciekałam ze sklepu, z powodu ilości ubrań w tym kolorze. Musztarda z jasnym blondem nie jest dobrym połączenie. A co za tym idzie, jasne beże, coś w stylu kawy z mlekiem, odpada. Po prostu wszystko się ze sobą zleje.

Musztarda jest kolorem pomiędzy żółtym a złotym. Nie jest tak agresywna, jak żółty, więc nie drażni. Bliżej jej do złota, ale nie wywołuje poczucia niedostępności z powodu luksusu jak złoto.

Musztarda lubi być łączona z wyrazistymi kolorami. Od zdecydowanego beżu po ciemne brązy. Wyrazisty morski, czyli niebieski wpadający w mocną zieleń. Granat też się może sprawdzić, ale pod warunkiem, że nie będzie w przewadze. Można poeksperymentować z białym, chociaż połączenie majonezu i musztardy nie zawsze nawet na talerzu dobrze się komponuje.

Połączenie musztardy z ketchupem jest smaczne tylko w sosach. Ok, świat biznesu zna takie połączenia, ale one meczą oko. Do czerwonego jest lepszy wyrazisty żółty.

Czarny + limonka

Bezpieczne połączenie, czyli czarny i limonka.

Już od dawna próbuję rozgryźć, o co chodzi z tym limonkowym kolorem. Przedstawiana jest jako neonowy kolor, ale ilekroć jestem w sklepie, nie znajduję takiej limonki. Już sama nie wiem, czy ja oglądam zbyt dojrzałe owoce, czy zdjęcia są tak podkręcone podczas obróbki.

Nie czepiam się już tej limonki, zostanę przy neonach, bo to o nie chodzi. Zauważ, że bez względu na to, czy wybierzesz różowy, niebieski, czerwony w neonie, zawsze dobrze połączy się z czarnym. Myślę, że ma to związek z faktem, że tylko po ciemku oddają swój cały urok. Granat co prawda również kojarzy się z nocą, ale nie z każdym kolorem nowym będzie się dobrze komponował.

Siwy z domieszką zielonego + pastelowy różowy

Bezpieczne połączenie, czyli siwy z domieszką zielonego i pastelowy różowy.

Pamiętam, jak pierwszy raz wpadła w moje ręce kredka w tym dziwnym odcieniu siwego. Stwierdziłam, że to jeden z brzydszych kolorów. Obecne bardziej przychylnie patrzę na niego, szczególnie w połączeniu z różowym.

Przy tym połączeniu trzeba mieć wybitny talent, aby zaliczyć porażkę z grafiką. Tutaj można sobie pozwolić na zamianę, czyli z różowego zrobić główny kolor, a z siwego dodatek.

Do tego specyficznego siwego z odcieniem zieleni pasuje wiele kolorów. Lepiej jednak sprawdzają się pastele, jak to przy siwych kolorach bywa. Do pastelowego różowego świetnie pasuje złoto, ale żółty lub musztardę bym omijała.

Pomarańczowy z domieszką czerwonego + morski

Bezpieczne połączenia kolorystyczne, czyli pomarańczowy z domieszką czerwonego i morski.

Z klasycznym pomarańczem te zielone niebieskie (morskie) faktycznie się gryzą. Niech będzie, że to połączenie było powodem ku temu, że listy nie występują naturalnie na plaży. Wystarczy do pomarańczowego dodać trochę czerwonego i od razu łatwiej łączy się go z innymi kolorami.

Jeżeli kolory znajdują się naprzeciwko siebie na kole barw, nie ma szansy, aby nie zwracały na siebie uwagi. I może nie zawsze takie połączenie wpada w nasz gust, ale na pewno nasze oko takie połączenie zauważy. Bo przecież chodzi o zwrócenie uwagi.

Szkarłatny + czarny

Bezpieczne połączenia kolorystyczne, czyli szkarłatny (czerwony z domieszką różowego) i czarny.

Kolor szkarłatny to w zasadzie czerwień wpadająca w różowy. W zasadzie trendem ma być najbardziej popularne połączenie, czyli czerwony i czarny. Czyż nie wionie trochę nudą? Oczywiście nie narzekam, jest to jedno z moich ulubionych połączeń.

W zasadzie nie sposób przejść koło czerwonego koloru obojętnie. Jednie będą kojarzyć go bardziej z miłością, inni zaś z mrocznymi rzeczami zwłaszcza w połączeniu z czernią.

Różowy + wkurzający niebieski

Bezpieczne połączenia kolorystyczne, czyli różowy z niebieskim.

Połączenie, które nie jest żadną nowością. Zazwyczaj jest tak, że jeden z tych kolorów jest przygaszony, aby był podkreśleniem drugiego. Gdyby oba były intensywne, znowu nic nie byłoby widać. Chociaż ja pamiętam czasy takiego łączenia kolorów, aby odstraszyć dalsze przeglądanie strony.

Tym razem hierarchia jest z góry określona, czyli to błękit ma być kolorem dominującym. Różowy zaś ma być swoją pastelową wersją.

Szukałam fajnej nazwy polskiej na ten niebieski jak z katalogu z farbami. Ostatecznie dla mnie to wkurzający niebieski, kojarzący się ze starym systemem operacyjnym. Ten odcień kojarzy mi się z neonami. Z tym że on bardziej denerwuje oczy w niektórych projektach i zestawianiach. A może to tylko wspomnienia przeszłości?

Jaki by ten niebieski nie był, pewnie w tym roku może częściej pojawiać się w zestawieniu z różowym. W zasadzie do tego koloru można wykorzystać również inne poza różowym, byle były pastelowe. Wystarczy, że niebieski drażni oczy, trzeba go czymś złagodzić.

Delikatna zieleń + biały

Bezpieczne połączenie, czyli delikatny zielony i biały.

Nie od dzisiaj wiadomo, że zielony uspokaja, relaksuje, wycisza. Dobra, limonka może takiego działania nie mieć, ale te pastelowe już tak. I właśnie, aby zielonego nie pozbawiać tych właściwości, najlepiej połączyć go z neutralnym białym.

Żeby nie było tak usypiająco, można trochę to urozmaicić. Do delikatnego zielonego będą fajnie pasowały zdecydowane, pastelowe brązy. Tylko nic w typowych beżach, bo kolory się ze sobą zleją.

Zresztą, z białym nie tylko można łączyć delikatny zielony, ale również różowy, niebieski czy fiolet, ale raczej w pastelach. Przy bardziej zdecydowanych kolorach biały może denerwować.

Terakota + piasek

Bezpieczne połączenie, czyli terakota i piasek.

Kiedy pierwszy raz usłyszałam o kolorze pod nazwą terakota, zastanawiałam się co, to za wymysł. Co to za kolor. Gdzie go osadzić na kole barw. Terakota to odcień brązu z domieszką odrobiny czerwieni i pomarańczu. Może kojarzyć się z rdzą – tak, to najlepsze porównanie. Terakota to połączenie trzech kolorów w idealnych proporcjach, które w połączeniu z pisakiem, działa relaksująco i uspokajająco.

Zastanawiałam się, z czym poza sobą można te dwa kolory połączyć. Piasek oczywiście z wyrazistymi brązami. Z niektórymi odcieniami zieleni będzie się fajnie komponował. Teoretycznie można go połączyć z mocnym czerwonym czy różowym, ale ostrożnie, bo pisakowy jest zbyt mało wyrazisty i może zniknąć.

Terakota jest za to wybitnie trudnym kolorem. Chyba nic poza pisakiem i jasnymi beżami do niej nie pasuje. Dla mnie to kolor, który nie znosi konkurencji.

Podsumowując

Kolory z nagłówków to tak zwane pewniaki, bezpieczne połączenia kolorystyczne. Połączone ze sobą, zawsze będą dobrze wyglądać i uzupełnić się nawzajem. Teoretycznie są to trendy kolorystyczne na 2020 rok, ale… Kurcz, od jak dawna te połączenia już się pojawiają? W kolorach jak w modzie ciężko powiedzieć, że będzie coś przełomowego na dany rok. I nie, połączenie np. dwóch neonowych kolorów na jednej grafice też już było.

Kolory to jedno, na grafikę składają się również zdjęcia, obrazki oraz napisy. Te ostatnie mogą czasami uratować nieudane połączenie kolorystyczne ze względu na wybrany font, ale…

Chciałabym zachęcić Cię do zabawy kolorami. Stworzeniu połączeń zgodnych z powyższymi zasadami i nadal wyglądających świetnie.

Lubisz bezpieczne połączenia kolorystyczne ?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna 7.8
2 lat temu

Uwielbiam zabawę w kolory tzn kolory stosowane w strojach na codzień, w mieszkaniu., na działce. A Twoje propozycje są zestawów kolorystycznych sa bardzo fajne. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

Matka na Szczycie
2 lat temu

Ja lubię zdecydowane kolory i mocne połączenia, więc czarny z czerwonym najbardziej przypadł mi do gustu 🙂

Jenovia Dżemson
Jenovia Dżemson
2 lat temu

Rzeczywiście, te połączenia kolorystyczne wyglądają dobrze.
Pozdrawiam!^^

Królowa Karo
2 lat temu

Niektóre kolory tutaj zupełnie nie moje, ale znów wiele innych mogłabym śmiało powielać. Czasem nawet ryzykuję zestawianie kolorów, które pozornie do siebie nie pasują i wychodzi świetnie.