Canva czy Adobe Photoshop, który z programów jest lepszy do tworzenia grafik? Oczywiście wszystko zależy od tego, o jakie grafiki chodzi.

Nie chodzi mi o porównanie darmowe, kontra płatne. Zamiast Adobe Photoshop możemy użyć programu Gimp, który jest darmowy i też dość znacząco różni się do programu Canva. Częścią wspólną jest bazowanie na grafice rastrowej, która nie zawsze się sprawdzi.

Ale po co właściwie takie porównywanie? Wiem, że nie każdy ma budżet na początku, aby zainwestować w grafika, który przygotuje nam grafiki. Nie każdy też chce kogoś do tego zatrudniać, bo ma ochotę zrobić to samemu. Warto wiedzieć, z czym i co się je, i dlaczego prostsze rozwiązanie nie zawsze jest lepsze.

Tworzenie

Tak jak Canva czy Adobe Photoshop, praktycznie wszystkie programy pozwalają nam na zaimplementowanie własnych fontów czy kolorów do grafiki, ale… Oba te programy mają kilka znaczących je różnic.

Canva

Dużym plusem programu jest fakt, że bazuje on na gotowych szablonach. Możemy wybierać spośród grafik na portale społecznościowe, prezentacje, broszury, stworzyć e-booka i wiele innych opcji. Aby coś umieścić, wystarczy przeciągnąć i już możemy dodać własne fonty, kolory czy zdjęcia.

Nie potrzebujemy praktycznie żadnego doświadczenia z grafiką, aby poradzić sobie z jej stworzeniem. Nie musimy budować sami szablonu. Nie trzeba zwracać uwagi na wszelkiego rodzaju konstrukcje, które większości źle kojarzą się z lekcji matematyki. Canva posiada w bazie nawet ikony czy ilustracje, które możemy wykorzystać.

Żeby nie było tak różowo, każdy szablon ma swoje ograniczenia względem dostosowania. Bazując na gotowych szablonach, wzrasta podobieństwo, że nasza grafika będzie podobna do grafiki kogoś innego. Nawet kiedy zastosujemy własne kolory i fonty, grafika nie jest jedyna w swoim rodzaju.

Poza tym tak duża ilość szablonów może wywołać zawrót głowy. Człowiekowi zaczyna się podobać zbyt wiele i nagle gubi się określona identyfikacja wizualna. Może zagubić się spójność, bo szablony tworzone są przez wiele osób.

I mimo tego, że możemy zacząć zupełnie z czystą kartą, grafiki możemy tworzyć tylko z gotowych elementów.

Adobe Photoshop

Zaczynamy projekt z czystą kartą. Oczywiście możemy tworzyć grafiki na bazie szablonów, ale musimy je np. kupić. Nawet jeżeli wybierzemy rozwiązanie bazujące na gotowcach, możemy je w 100% zmienić. Mamy kontrolę nad każdym elementem.

Niestety, możliwość kontroli może być duży minusem. I tak jak decydujemy się na program do grafiki wektorowej, znajdziemy w nim trochę ułatwień. Tak przy grafice rastrowej mamy już wyższą szkołę wtajemniczenia tworzenia idealnie równych grafik.

Użyteczność

Powiedziałabym, że użyteczność jest w znaczeniu praktycznego wykorzystania programu do tworzenia. Canva jest łatwa do używania, wręcz intuicyjna, ale ograniczona względem możliwości zmian. Adobe Photoshop jest po prostu białą kartką, na której możemy zrobić wszystko, ale potrzeba więcej czasu, aby nauczyć się jego obsługi.

Canva

Myślę, że to nawet przesada, ale niech będzie wersja pesymistyczna, że potrzeba godzin na nauczenie się korzystania z programu Canva. Odrobina chęci i dziecięcej ciekawość, i osoba zupełnie zielona z projektowania może mieć grafię, która nie jedną osobę zachwyci.

Oczywiście znajdziemy sporo pomocnych materiałów, które pozwolą nam wyciągnąć więcej z programu czy aplikacji Canva, ale one nie są nam potrzebne, aby coś stworzyć. Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa, aby opanować tworzenie grafik. Trochę chęci, niewiele czasu i inni będą się zachwycać.

Adobe Photoshop

Kto kiedyś bawił się w programie Paint? Otwierając nowy projekt w Adobe Photoshop to ewentualne wszystko, co można zrobić bez gruntownej nauki programu. Pisze ewentualnie, bo sprawa wcale nie jest tak intuicyjna, jak w Paint.

Godzina nie wystarczy nawet na poznanie podstaw. Nie rzadko też trzeba znaleźć swoje rozwiązanie na to, co pokazują w tutorialu. Do wielu rzeczy po prostu trzeba wypracować swoją ścieżkę. Niestety, nie ma tylko jednej słusznej.

I chociaż z Adobe Photoshop jestem związana od ponad 10 lat, tworzenie grafik na portale społecznościowe nie było czymś intuicyjnym. Tworzenie fotomontaży nie wymusza na mnie szablonowości. W grafikach wszystko musi być proste, idealnie ze sobą ułożone i tym podobne. O wiele bardziej intuicyjne jest dla mnie tworzenie tego typu grafik w Adobe Illustrator, ale… Grafika wektorowa nie spełnia moich rastrowych oczekiwań.

Tak, więc jeżeli nie mamy budżetu, nie chcemy zatrudniać grafika, chcemy czegoś intuicyjnego, łatwego do nauki, wybierzmy program Canva. Naprawdę wystarczy trochę się pobawić i inni będą myśleli, że zatrudniliśmy specjalistę. Niestety jest też ciemna strona tego rozwiązania i nie myślę o ewentualnym podobieństwie do innych. Jeżeli nie damy sobie czasu na zabawę i poznanie programu, widać, że grafika była tworzona przez amatora.

A Adobe Photoshop? To już jest kombajn do zadań specjalnych. Potrzeba dużo czasu na poznanie go, a inwestycja w program tylko w celu tworzenia grafik, mija się z celem. Trochę jest tak, jakbyśmy chcieli zabić muchę pistoletem.

A Wy tworzycie sami grafiki czy wolicie to zlecić grafikowi? Jeżeli sami, czego używacie do ich tworzenia?