canva

O programie Canva wspominała już, pisząc o tworzeniu logo. Warto się jednak przyjrzeć mu bliżej, bo już w darmowej wersji ma ogrom możliwości.

Canva jest w wersji darmowej oraz płatnej. Dużym plusem jest fakt, że nie trzeba niczego instalować, a projekty są przechowywane w chmurze (na wirtualnym dysku). Nie potrzeba zastanawiać się gdzie coś się zapisało i obawiać się o zgubienie tego. Stworzenie grafik przy wykorzystaniu szablonów to jakieś 10 minut. A wrażenie? Jakby projekt został wykonany przez profesjonalistę.

Czym jest Canva?

To prosty, ale również potężny program (aplikacja) o możliwościach profesjonalnych, drogich programów. Pozwalający na tworzenie grafik takich jak plakaty, wszystko, co potrzebne na portale społecznościowe, zaproszenia, a nawet eBooki i wiele innych.

Plusy programu Csnva

  • jest dostępna w języku polskim
  • interfejs jest intuicyjny co sprawia, że jest bardzo przyjazny dla użytkownika
  • pozwala na stworzenie estetycznych grafik
  • projekty tworzy się na zasadzie drag&stop, czyli przeciągania i upuszczania elementów
  • projekty zapisywane są w chmurze, więc nie zajmują miejsca na dysku i się nie zgubią
  • można dodać inne osoby i tworzyć projekty w zespole, do których każdy z członków ma dostęp i może go poprawiać
  • plusów jest jeszcze więcej, ale jeżeli nie odkryjesz ich samodzielnie, pomogę w kolejnych wpisach z serii

Początki z Canvą

Kliknij link i zaloguj się lub zarejestruj wybierając jedną z trzech dostępnych opcji:

  • przez Google
  • zarejestruj się przez Facebook
  • zarejestruj się przez e-mail

Przy logowaniu opcje są takie same jak na powyższej liście, jest jednak jeszcze czwarta opcja, czyli zaloguj się z Apple.

Na samym początku warto upewnić się jaki język jest używany i w razie konieczności zmienić go na język polski.

Czas na poznanie podstawowych opcji.

WSZYSTKIE PROJEKTY

W tym polu pojawią się wszystkie  stworzone przez Ciebie projekty. Żaden projekt z tego miejsca nie zniknie, zanim nie zostanie przez Ciebie usunięty. To, co jest widoczne na samej górze strony to ostatnio stworzone projekty. Canva układa z automatu wszystko chronologicznie. Liczy się ostatnia aktualizacja projektu, nie data jego utworzenia.

Canva okienko wszystkie projekty
canva okienko wszs

W aplikacji na dole okna, które się pojawia, wystarczy kliknąć drugą ikonę „projekty”, wyświetlą się wszystkie projekty, które masz stworzone na koncie. Projekty są również pokazane chronologicznie tak jak w przeglądarce.

UDOSTĘPNIONE TOBIE

Canvą pozwala na dodanie innych osób i tworzenie wspólnie projektów. Aby stworzyć zespół (wersja bezpłatna pozwala na dodanie chyba 9 osób) kliknij w zakładkę „utwórz zespół” i dodaj adresy e-mail osób, które mają do niego dołączyć.

okienko udostępnione Tobie z zaznaczoną opcją utworzy zespół

IDENTYFIKACJA MARKI

Bezpłatna wersja programu pozwala na dodanie tylko trzech kolorów dla marki.  W wersji premium możesz dodać inne elementy identyfikujące Twoją markę jak kilka wersji logo, więcej kolorów oraz fonty (czcionki). Co prawda w wersji darmowej można dodać czcionki dla marki, ale tylko z tych, które program ma do zaoferowania.

Canva okienko identyfikacja marki

Czas stworzyć pierwszy projekt

Kliknij na „utwórz projekt ”, pojawi się lista dostępnych szablonów. Kiedy najedziesz kursorem na wybrany projekt zobaczysz jego wymiary. Jeżeli Ci odpowiada, kliknij w szablon. Jeżeli jednak zależy Ci na określeniu własnych wymiarów poniżej na liście znajdziesz przycisk, który pozwoli na wprowadzenie swoich wartości.

tworzenie nowego projektu z pokazaniem, gdzie ustawić niestandardowe rozmiary dla projektu

Po wybraniu projektu zostanie otworzona nowa karta. Nowa karta to nowe, prawie nieograniczone  możliwości tworzenia projektu.

Canva okno nowego projektu

Korzystasz z programu Csnva?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna 7 8
Krystyna 7 8
1 rok temu

Na pewno przetestuję ten program. Przy takich instrukcjach to sama przyjemność.

Ania
Ania
1 rok temu

Jolu, rewelacyjny wpis. To coś dla mnie 🙂 nie bardzo wiem z czym się to je ale mam nadzieję złapać o co chodzi po Twoim wpisie. Będę studiować pomału aż załapie 🙂 dziekuje jeszcze raz 🙂

Aneta Boritzka
1 rok temu

Używam bardzo często! Świetny program i łatwy w opanowaniu 🙂 Oczywiście z czasem 🙂