O programie Canva wspominała już, pisząc o tworzeniu logo. Warto się jednak przyjrzeć mu bliżej, bo już w darmowej wersji ma ogrom możliwości.
Canva jest w wersji darmowej oraz płatnej. Dużym plusem jest fakt, że nie trzeba niczego instalować, a projekty są przechowywane w chmurze (na wirtualnym dysku). Nie potrzeba zastanawiać się gdzie coś się zapisało i obawiać się o zgubienie tego. Stworzenie grafik przy wykorzystaniu szablonów to jakieś 10 minut. A wrażenie? Jakby projekt został wykonany przez profesjonalistę.
Czym jest Canva?
To prosty, ale również potężny program (aplikacja) o możliwościach profesjonalnych, drogich programów. Pozwalający na tworzenie grafik takich jak plakaty, wszystko, co potrzebne na portale społecznościowe, zaproszenia, a nawet eBooki i wiele innych.
Plusy programu Csnva
- jest dostępna w języku polskim
- interfejs jest intuicyjny co sprawia, że jest bardzo przyjazny dla użytkownika
- pozwala na stworzenie estetycznych grafik
- projekty tworzy się na zasadzie drag&stop, czyli przeciągania i upuszczania elementów
- projekty zapisywane są w chmurze, więc nie zajmują miejsca na dysku i się nie zgubią
- można dodać inne osoby i tworzyć projekty w zespole, do których każdy z członków ma dostęp i może go poprawiać
- plusów jest jeszcze więcej, ale jeżeli nie odkryjesz ich samodzielnie, pomogę w kolejnych wpisach z serii
Początki z Canvą
Kliknij link i zaloguj się lub zarejestruj wybierając jedną z trzech dostępnych opcji:
- przez Google
- zarejestruj się przez Facebook
- zarejestruj się przez e-mail
Przy logowaniu opcje są takie same jak na powyższej liście, jest jednak jeszcze czwarta opcja, czyli zaloguj się z Apple.
Na samym początku warto upewnić się jaki język jest używany i w razie konieczności zmienić go na język polski.
Czas na poznanie podstawowych opcji.
WSZYSTKIE PROJEKTY
W tym polu pojawią się wszystkie stworzone przez Ciebie projekty. Żaden projekt z tego miejsca nie zniknie, zanim nie zostanie przez Ciebie usunięty. To, co jest widoczne na samej górze strony to ostatnio stworzone projekty. Canva układa z automatu wszystko chronologicznie. Liczy się ostatnia aktualizacja projektu, nie data jego utworzenia.
W aplikacji na dole okna, które się pojawia, wystarczy kliknąć drugą ikonę „projekty”, wyświetlą się wszystkie projekty, które masz stworzone na koncie. Projekty są również pokazane chronologicznie tak jak w przeglądarce.
UDOSTĘPNIONE TOBIE
Canvą pozwala na dodanie innych osób i tworzenie wspólnie projektów. Aby stworzyć zespół (wersja bezpłatna pozwala na dodanie chyba 9 osób) kliknij w zakładkę „utwórz zespół” i dodaj adresy e-mail osób, które mają do niego dołączyć.
IDENTYFIKACJA MARKI
Bezpłatna wersja programu pozwala na dodanie tylko trzech kolorów dla marki. W wersji premium możesz dodać inne elementy identyfikujące Twoją markę jak kilka wersji logo, więcej kolorów oraz fonty (czcionki). Co prawda w wersji darmowej można dodać czcionki dla marki, ale tylko z tych, które program ma do zaoferowania.
Czas stworzyć pierwszy projekt
Kliknij na „utwórz projekt ”, pojawi się lista dostępnych szablonów. Kiedy najedziesz kursorem na wybrany projekt zobaczysz jego wymiary. Jeżeli Ci odpowiada, kliknij w szablon. Jeżeli jednak zależy Ci na określeniu własnych wymiarów poniżej na liście znajdziesz przycisk, który pozwoli na wprowadzenie swoich wartości.
Po wybraniu projektu zostanie otworzona nowa karta. Nowa karta to nowe, prawie nieograniczone możliwości tworzenia projektu.
Korzystasz z programu Csnva?
Na pewno przetestuję ten program. Przy takich instrukcjach to sama przyjemność.
Bardzo polecam, a instrukcji z czasem będzie więcej.
Jolu, rewelacyjny wpis. To coś dla mnie 🙂 nie bardzo wiem z czym się to je ale mam nadzieję złapać o co chodzi po Twoim wpisie. Będę studiować pomału aż załapie 🙂 dziekuje jeszcze raz 🙂
Ciesze się, że wpis jest przydatny. 🙂 Myślę, że szybko załapiesz, o co w tym chodzi, bo to naprawdę intuicyjny pogram. Mam już w planach więcej wpisów o Canvie.
Używam bardzo często! Świetny program i łatwy w opanowaniu 🙂 Oczywiście z czasem 🙂
Moim zdaniem łatwiejszy do opanowania niż te profesjonalne programy. 🙂