W Canvie stworzenie pierwszej grafiki jest dziecinnie proste. Nie trzeba tworzyć od zera, wystarczy wybrać szablon i dostosować go do swoich potrzeb.

Kiedyś były bardzo popularne kolarze głównie z produktami. Dzisiaj trochę mniej, ale nadal są wykorzystywane np. przy tworzeniu poradników prezentowych. Zasada ich tworzenia nie różni się zbytnio od tworzenia innych grafik. Jest tylko trochę prostsza przez swoją formę. Warto jednak zacząć od robienia kolarzy dodając do nich jakieś elementy i napisy, aby nauczyć się wyczucia estetycznego. Super sprawa przed tworzeniem grafik.

Zanim przejdziemy do praktyki kilka informacji technicznych, zaczynając od najważniejszej. Wymaż z głowy myślenie, że się na tym nie znasz i że nie masz do tego talentu. Podejdź do tego, jak do dobrej zabawy. Dzieciom też nie wszystko od razu wychodzi, ale się nie poddają.

Jak ćwiczyć wyczucie stylu?

Jednym z lepszych pomysłów na naukę układania elementów ze sobą czy dobierania kolorów jest podpatrywanie innych prac. Mam tu na myśli aranżacje wnętrz w pierwszej kolejności. Zasady są zachowane, a jeżeli są łamane, nie od razu radykalnie. Po drugie moda, konkretne tworzone stylizacje. Zasady są częściej łamane, dzięki czemu można się nauczyć, jak robić to estetycznie i ze smakiem.

Canva tworzenie grafiki

Canva pozwala z jednej strony na korzystanie z gotowanych rozwiązań, ale również na stworzenie wszystkiego od zera. W wersji darmowej nie można wycinać tła. Dlatego trzeba sobie pomóc innym programem, ale myślę, że to niewielka niedogodności za to, co Canva oferuje.

  1. Aby stworzyć grafikę najlepiej zacząć od rozrysowania, zaplanowania co chcesz osiągnąć. Warto poszukać potrzebne grafiki, zanim zaczniesz tworzyć oraz przygotować teksty.

2. Otwórz program w Canva i wybierz spośród szablonów grafik taką, którą chcesz przerobić w odpowiednim rozmiarze. Możesz również otworzyć pustą kartę, nadając jej interesujący Cię rozmiar.

canva tworzenie grafiki

3. Jeżeli potrzebujesz dodać własne grafiki, w menu po lewej stronie wybierz PRZESŁANE. Następnie pojawi się na panelu obok opcją, PRZEŚLIJ MULTIMEDIA. Dodaj wszystko to, czego potrzebujesz do stworzenia grafiki.

przesyłanie dodatkowych grafik

4. Jeżeli nie dostosowujesz gotowego szablonu, a tworzysz go od początku, warto poszukać pozostałe elementy poza wygranymi do stworzenia grafiki, aby praca szła sprawniej.

5. Przy dodanych elementach możesz zmienić  przezroczystość (krycie), pozycję (do przodu, do tyłu) oraz kolor niektórych elementów, które znajdziesz w Canvie. Z tymi, które wgrywasz, sprawa zmiany koloru jest trochę bardziej skomplikowana, ale to następnym razem.

ustawienie przezroczystości
ustawienie pozycji elementu
canva tworzenie grafiki tak jak zamiana koloru

6. Kiedy masz już z grubsza poukładane wszystko, jak chcesz, możesz zająć się dodawaniem napisów. Aby dodać tekst wybierz TEKST po lewej stronie. Obok pojawi się opcja, gdzie możesz wybrać styl tekstu z dostępnych propozycji  lub po kliknięciu: dodaj nagłówek, dodaj podtytuł lub dodaj trochę treści. Do projektu doda się tekst, który możesz dowolnie modyfikować. Wybierając font (czcionkę), trzeba uważać, bo nie wszystkie mają polskie znaki.

dodawanie napisów

7. Teraz możesz spojrzeć na całość, poprzestawiać elementy, aby lepiej pasowały oraz dodać dodatki. Canva w darmowej wersji ma niesamowicie obszerną bazę i to nie tylko grafik, ale również zdjęć. Kliknij po lewej stronie w ELEMENTY, gdzie możesz wyszukać, czego potrzebujesz.

dodatkowe elementy do grafiki

Program pokaże dostępne zdjęcia i ilustracje. Możesz ograniczyć się  do wyszukiwania elementów (grafik), zdjęć, audio i inne. Darmowe elementy nie są zaznaczone, inne mają naklejkę „pro”. Można wyszukiwać elementy, wpisując polskie słowa.

8. Po skończeniu projektu, możesz pobrać grafikę, klikając w pobierz w prawym, górnym rogu. Format zapisu zależy od tego, gdzie chcesz publikować grafikę. Myślę, że przy większości projektów możesz je śmiało zapisywać w formacie .JPEG lub sugerowanym PNG.

canva tworzenie grafiki

Przekonałam Cię, że tworzenie grafik nie jest tajemną wiedzą i warto się za to zabrać? Z chęcią obejrzę Twoje grafiki, wklej je w komentarzu lub zostaw link, gdzie można je obejrzeć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna 7 8
Krystyna 7 8
1 rok temu

Brzmi sympatycznie. Wykonywałam rysunki w pracy zawodowej w innym zupełnie celu. Twoje uwagi nawet dla mnie, nie grafika, są inspirujace. Pozdrawiam

Królowa Karo
1 rok temu

Canva to świetne i intuicyjne narzędzie 🙂 Genialne dla osób mało wprawionych w grafice.