Podejmując decyzję o stworzeniu strony internetowej, nie ma znaczenia, po której stronie barykady stoimy. Jeżeli robimy wszystko sami, spotkamy się z dziwnie brzmiącym skrótem CMS. Jeżeli stronę tworzy ktoś dla nas, też spotkamy się z tym skrótem, ale w bardziej przyjaznej formie. Po serii pytań specjalista zdecyduje za nas, jaki CMS wybrać.

Czym jest ten cały CMS?

CMS (Content Management System), czyli system, który pozwala nam zarządzać treścią, znajdująca się na stronie. Dzięki temu  nie potrzeba znać się na programowaniu, aby z łatwością aktualizować stronę, poruszać się po niej, a nawet coś zmieniać.

Kiedy zlecamy komuś stworzenie dla nas strony, możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że taki system na niej mamy. Dostajemy adres strony, na który się logujemy i możemy działać, a cały mechanizm jest obok nas, niewidoczny.

Czy na stronie potrzebuję system CMS?

Nie jest to coś, bez czego strona nie będzie działała. Jest jednak wygodną opcją, zwłaszcza że mamy szereg gotowych rozwiązań, oczywiście darmowych. Bo CMS można też napisać od zera, ale to już są spore koszty, jeżeli się na tym nie znamy.  Nie jest to też zbyt opłacalne z punktu widzenia pozycjonowania.

Co prawda mamy gotowe systemy CMS, ale nie każda strona go potrzebuje. Jeżeli tworzymy laning page, czyli stronę lądowania np. umożliwiając zapis na newslettr, nic tam co chwilę nie będziemy zmieniać. Sprawa ma się podobnie z wirtualnymi wizytówkami czy CV. Tworząc portfolio, również warto się zastanawiać czy CMS jest nam bezwzględnie potrzebny.

Przejdźmy do konkretów na przykładach. O wyborach za chwilę, ale musicie wiedzieć, że jednym z systemów CMS jest WordPress. Myślę, że teraz już wielu osobom rozjaśnia się, o co chodzi.

Mając WordPress-a, możemy praktycznie całą stronę stworzyć samodzielnie. Wybieramy darmowy lub płatny motyw i dostosowujemy wygląd. Możemy zmienić go w każdej chwili, bez konieczności angażowania specjalisty. Dodajemy bez problemu treści, zdjęcia, moderujemy komentarze i tym podobne rzeczy. Gdyby nie było tego systemu, inny musiałby nam dać te podstawowe funkcje. Przy napisanym specjalnie dla nas CMS-ie raczej nie mamy co liczyć na możliwość zmiany wyglądu samodzielnie. 

Jak system CMS wybrać?

Jeżeli nie tworzymy sami strony, specjalista, do którego się zgłosimy, na pewno pomoże nam wybrać odpowiedni CMS. Kiedy tworzymy ją sami, dobrze jest wiedzieć, co mamy do wyboru i czym to wszystko różni się od siebie. Z opcji do wyboru mamy wersję CMS dedykowaną, czyli pisaną specjalnie dla nas lub gotowe rozwiązanie: WordPress, Drupal, Joomalczy TYPO3.

Decydując się na dedykowany system CMS, musimy zadbać o warunki licencji. Nierzadko wprowadzenie jakichś poprawek, dodanie nowych funkcji i innych tego typu rzeczy będzie wiązało się z kontaktem z firmą, która system pisała. Dobrze jest też wiedzieć, zanim podpisze się umową, jak wygląda dokumentacja. Decydując się na system pisany pod nas, powinniśmy wiedzieć z góry, jak sprawa wygląda z obsługą klienta, znaczy nami. Nikt nie chce czekać kilku dni albo o zgrozo, zostać na lodzie, kiedy na stronie coś się zepsuje.

Nie możemy liczyć na darmowe aktualizacje w autorskim systemie. Za taką usługę trzeba dopłacić, bo raczej tego w pakiecie nie znajdziemy. Każda chęć zmiany w wyglądzie, również będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami.

Darmowe systemy są udostępniane na tak zwanej licencji otwartej. Dzięki temu masę darmowej wiedzy, która pozwala nam zajęcie się stworzeniem strony samodzielnie. Kiedy komuś coś zlecimy, nie trzeba martwić się o umowę na system. Jeżeli ktoś się tym zajmuje, nie musi poświęcić czasu na przestudiowanie dokumentacji.

Zostając przy wywołanym do tablicy WordPress-ie mamy ogrom dodatkowych, darmowych (i płatnych) wtyczek. Tak samo sprawa ma się z motywem, aby zmienić wygląd strony. Zostając jeszcze na chwilę przy tym systemie CMS, on pomaga w pozycjonowaniu. Praktycznie jest najpopularniejszy, więc wyszukiwarki przychylniej patrzą na strony na nim oparte i dodają kilka punktów.

Darmowe rozwiązania to spora konkurencja więc żadna z firm nie osiądzie na laurach i możemy mieć pewność, że będą nowe aktualizacje. Dzięki dużej ilości użytkowników łatwiej wyłapać ewentualne błędy.

Co w związku z tym wybrać?

Patrząc na strony typu blogi, zdecydowanie darmowe rozwiązanie. Chyba że się znamy na pisaniu systemu CMS. Nie ma jednak po co przepłacać i utrudniać sobie życie.

Oczywiście strony typu banki czy firmy, które prowadzone są nie tylko w wielu językach, ale można zamawiać w wielu walutach, będą bardziej usatysfakcjonowane z dedykowanego systemu. Tylko takie insynuacje mają swoich speców na etacie, nie z doskoku i jak ktoś będzie miał czas zająć się naszą stroną.

Dla bloga czy małego sklepu świetnie sprawdzi się WordPress. Może wydawać się z początku skomplikowany, ale tak jest z każdym systemem. Z czasem, jeżeli będziemy mieli ochotę na naukę, wprowadzimy sobie praktycznie wszelkie zmiany na stronie. Możemy sporo zaoszczędzić i mieć znacznie większą satysfakcję, że już nie potrzebujemy specjalisty do pomocy.