darmowe zdjęcia

Darmowe zdjęcia – jak korzystać legalnie i gdzie szukać

Darmowe zdjęcia, kto nigdy nie szukał i nie wykorzystywał pracy innych twórców? Nie ma nic w tym złego, przecież nie zawsze da się zrobić samemu odpowiednie zdjęcie. Sama głównie przy fotomontażach korzystam ze zdjęć zrobionych przez innych. Warto jednak wiedzieć, nie tylko gdzie szukać zdjęć do wykorzystania, ale jak robić to zgodnie z prawem.

Za darmo można zaleźć nie tylko zdjęcia. Niektóre serwisy dają paczkę zdjęć, grafik, fontów czy muzyki za darmo do pobrania raz na tydzień, miesiąc, ale… Każdy z plików ma swoją licencję, jak możemy pobraną rzecz wykorzystać. Nie jest tak, że jeżeli jest coś za darmo, to mamy prawo zrobić z tym, co chcemy. Skupiając się głównie na darmowych zdjęciach, mamy do czynienia z dwoma sytuacjami, w których możemy robić to legalnie.

1 | Creative Commons

Creative common jest organizacją, która wspiera wolną kulturę, nie czerpiącą z tego żadnego zysku, czyli jest organizacją non-profit. Organizacja zajmuje się regulacją oraz zabezpieczeniem praw autorskich. Postawili sobie za zadanie, uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a możliwością dzielenia się twórczością swoich utworów.

Creative common pozwala każdemu twórcy na określenie stopnia wykorzystania danego dzieła przed podzieleniem się nim z innymi. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba za każdym razem kontaktować się z twórcą, aby uzyskać indywidualną zgodę na wykorzystanie dzieła. Oczywiście ta licencja obejmuje dużo innych dzieł, ale z racji tego, że sama wykorzystuję głównie zdjęcia, chcę się na nich skupić.

Rodzaje licencji:
  • CC BY – mamy tu do czynienia z pracą, po wykorzystaniu której, jesteśmy zobowiązaniu podpisać po publikacji autora danego zdjęcia. Bez problemu możemy zdjęcie wykorzystać (nawet do celów komercyjnych), kopiować, a nawet modyfikować.
  • CC NC – ten rodzaj licencji również wiąże się z koniecznością podpisania autora zdjęcia, ale tym razem nie możemy wykorzystywać go w celach komercyjnych. Po ludzku chodzi o to, że na pracy z wykorzystaniem takiego zdjęcia nie możemy zarabiać.
  • CC SA – licencja pozwala na korzystanie oraz modyfikowanie zdjęcia, z tym że po jego publikacji mamy udostępnić powstałe zdjęcie z taką samą licencją dla innych użytkowników.
  • CC ND – licencja pozwala na wykorzystanie zdjęcia, ale nie można go w żaden sposób modyfikować.
  • CC 0 – nie ukrywajmy, najbezpieczniej szukać zdjęć właśnie na takiej licencji. Możemy pracę wykorzystać również komercyjnie, kopiować oraz modyfikować bez potrzeby podpisywania autora. Ten rodzaj licencji oznacza, że autor zrzekł się swoich praw autorskich na rzecz domeny publicznej.

2 | Domena publiczna

Do domeny publicznej należą zdjęcia, ale nie tylko, do których wygasły majątkowe prawa autorskie bądź do których takie prawa w ogóle nie powstały. Według portalu Legalna Kultura ze zdjęć znajdujących się w domenie publicznej można korzystać bez ograniczeń, podając tylko autora oraz tytuł utworu.

Bodajże po 70 latach od śmierci autora wygasają prawa autorskie, ale… Na pewno znasz nie jeden przypadek, kiedy w grę wchodzili spadkobiercy i komplikował się status prawny wykorzystania dzieła. Poza tym, jeżeli coś jest tłumaczone z innego języka, liczy się data śmierci tłumacza, czyli również 70 lat. Może się zdarzyć tak, że oryginał jest w domenie publiczne, ale tłumaczenie jeszcze nie. Dobrze, że szukając darmowe zdjęcia, sprawa jest łatwiejsza, bo nikt ich nie musi tłumaczyć. 

W sieci można znaleźć kilka takich miejsc, które udostępniają nie tylko zdjęcia, ale również grafiki, mapy, czy rękopisy. Ze wszystkich tych zbiorów można legalnie korzystać, choć uczulam, aby i tak zajrzeć do zapisów prawnych na stronie, aby się upewnić.

Darmowe zdjęcia, gdzie szukać

Przyznaję, że korzystam z niewielu miejsc. Sama mam pokaźną bazę zdjęć z pozwoleniem od ich autorki do wykorzystania. Zazwyczaj szukam tylko elementów, które dopełnią zdjęcie lub fotomontaż. Moja baza to zdjęcia np. z Madery, Kenii, Maroka, Alaski, czy Słowacji. Co zabawne, niektóre podobne widywałam w płatnych bankach zdjęć właśnie z tych rejonów. Miło mieć coś, za co nie trzeba płacić.

Darmowe zdjęcia na poniższych stronach są na licencji CC 0:

Ostatnia strona to na pewno nie tylko darmowe zdjęcia, ale również różnego rodzaju grafiki. Nie wszystko jest co prawda darmowe, ale baza jest przeogromna.

Co chodzi o zdjęcia biurowe, szukając inspiracji staram się robić je sama na swój użytek. Jedzenie tym bardziej. Tworząc coś dla kogoś z przykładami, czy jak przy paczkach grafik do samodzielnego dostosowania, szukam tylko na wymienionych stronach. Strony mają bogatą bazę zdjęć, a żeby znaleźć kilka spójnych ze sobą, wystarczy wejść na profil danego autora.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Matka na Szczycie
1 rok temu

Ja nie korzystam, bo mam taki ogrom własnych, że po prostu nie potrzebuję 🙂

Krystyna 7.8
1 rok temu

Nie wiedziałam, poszukam co tam ciekawego. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

WalkWithPhotography
1 rok temu

Bardzo przydatny wpis. Dobrze było odświeżyć wiedze, ale i dowiedzieć się czegoś nowego. Osobiście często korzystam z Freepik )

Sikorkowe Pasje
1 rok temu

Rzadko korzystam z „czyichś” zdjęć. 99,9 ujęć na blogu są moje. Bo jak tu opisywać podróże czy ułożone puzzzle / lego ściągając foty z internetu? Zdjęcia które ściągam – to 0,01 % to głównie są screeny z filmów. Z drugiej strony wolę sobie sama spauzować film i zrobić zdjęcie. Zapisuję sobie te „banki zdjęć” – kto wie, może się mi kiedyś coś z nich jednak przyda.

Królowa Karo
1 rok temu

Ja korzystam z płatnego banku zdjęć, gdy zachodzi taka konieczność, a zwykle robię zdjęcia sama. Kradzież zdjęć to wielkie świństwo i wiem coś o tym aż za dobrze, bo kilka razy już ktoś sobie moje zdjęcia „pożyczył”.