druk na domowej drukarce

Porozmawiajmy dzisiaj o drukowaniu złota, srebra i pieniędzy na domowej drukarce. Z pozoru wszystkie te rzeczy są możliwe do wydrukowania na drukarce atramentowej.

W sumie o próbie drukowania srebra słyszałam mało, chyba nie jest w cenie. Co do złota jest inaczej. Były momenty, że sama próbowałam wydrukować dla siebie sztabkę, nie tylko cienki arkusz 24 karatowego złota do ozdoby. Jednak najczęściej drukuje się pieniądze. Trochę się człowiek rozmarzył, a takich rzeczy w rzeczywistości nie da się wydrukować na domowej atramentowej drukarce. Jedyne co może w tym momencie błyszczeć to głupota podczas próby płacenia kiepsko podrobionymi pieniędzmi.

Na porażkę tego typu wydruków składają się trzy czynniki. Po pierwsze trzeba by poznać działanie domowej drukarki, ale ten wpis nie będzie o tym. Po drugie sprawa tuszy. No i po trzecie papier, który może się przyczynić do większego bądź mniejszego sukcesu.

Wydruk składa się z czterech kolorów

Drukarki atramentowe, które można kupić do domu bazują na czterech kolorach. Po przez ich mieszanie powstają kolory, które chcesz wydrukować. W końcu z połączenia żółtego i niebieskiego wychodzi zielony. Fioletowy to połączenie niebieskiego i czerwonego. Mowa tylko o trzech kolorach, czyli żółtym, niebieskim i czerwonym. W drukarkach kolory są trochę inne, zwane w skrócie CMYK, ale zasada się nie zmienia. Poprzez mieszanie tych kolorów otrzymuje się porządny efekt.

druk na domowej drukarce

W zależności od producenta drukarki kupisz albo dwa pojemniki, albo cztery różne z tymi kolorami. W przypadku dwóch pojemników jeden jest czarny, a w drugim upchnięte są trzy gąbeczki nasączone trzema kolorami. Jeżeli masz możliwość, polecam jeden taki pojemnik otworzyć, aby zobaczyć, jak to w środku wygląda.

Obecnie coraz więcej producentów tworzy drukarki, do których potrzeba czterech osobnych tuszy. Tutaj nie ma żadnych gąbek, każdy tusz ma swój osobny pojemnik, do którego się go wlewa. Kiedy jeden kolor się kończy, można go uzupełnić, a nie wymieniać cały pojemniczek.

CMYK to kolory w kolejności:

  • Co czyli cyjan – to taki niebieskozielony kolor, jest dość jaskrawy
  • M czyli magenta – ostry różowy
  • Y czyli yellow – przepiękny odcień żółtego, jak taksówki w Nowym Jorku
  • K czyli czarny
druk na domowej drukarce kolory CMYK

Masa kombinacji a złoto nadal brzydkie

Niby wydaje się, że mamy związek ze sztuką, a jednak znowu wkrada się matematyka. Podczas mieszania kolorów podaje się, w jakim procencie pożądany z nich ma udział, aby wyszedł oczekiwany efekt. I tak na przykład biorąc 50% cyjanu i 50% magenty wyjdzie fioletowy. Konkretnie bardzo ładny odcień wrzosu. Klasyczny kolor to 100% cyjanu i 100% żółtego, czyli zielony. Cyjan to nie czysty niebieski, a jednak w połączeniu z żółtym daje zielony.

mieszanie kolorów

Przy drukowaniu w kolorach CMYK sprawa trochę inaczej wygląda czy są to dwa, czy cztery pojemniki, ale zasada jest ta sama. Kolory się na siebie nakładają warstwowo, tworząc pożądany efekt.

Co prawda łatwiej jest na domowej drukarce wydrukować pieniądze niż sztabkę złota. Pieniądze to bardziej skomplikowany druk, ale wracając do złota lub srebra, nawet w profesjonalnej drukarni nie otrzymasz takiego efektu przez sam druk. Potrzeba do tego specjalnego sprzętu, dodatkowych maszyn oraz papieru.

Z drugiej strony nie jest do końca tak, że na domowej drukarce nie da się takiego efektu osiągnąć, ale… Czy gra jest warta świeczki? Aby osiągnąć złoty efekt dodatkowo potrzeba złotej folii i laminatora. Lepiej będzie zlecić taki efekt w drukarni niż inwestować w sprzęt dla jednego napisu.

O papierze już wspominałam, że ma znaczenie. Drukarkę pomijam, ale o tuszu też już napomknęłam, że ma wpływ na efekt. Jest jeszcze kwestia, że to, co widać na monitorze, będzie wyglądać inaczej po wydrukowaniu. Drukowanie to temat rzeka, więc nie spinaj się, że musi byś perfekcyjnie, chyba że  druk zlecasz profesjonalnej drukarni.

Drukujesz pieniądze lub sztabkę złota czy jednak niekoniecznie?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Królowa Karo
1 rok temu

Jest jeszcze kwestia tego, że oprogramowanie części drukarek i kserokopiarek nie pozwoli w ogóle wydrukować banknotu i się blokuje, bo jest zaprogramowane na wykrywanie pewnych znaków umieszczonych na banknotach.