gry na Dzień Dziecka

Dużymi krokami zbliża się Dzień Dziecka. Mam dla Ciebie z tej okazji coś wyjątkowego. Kolorowanki do druku dla dorosłych i dzieci w formie prostych gier.  

Bo obecna sytuacja zarówno w kraju, jak i na świecie jest nadal trudna. Może choć na chwilę warto przestać być takim poważnym, zapracowanym i ciągle w biegu. Zawsze jest dobry moment na bycie choć przez chwilę znowu dzieckiem.  

Warto się zatrzymać na chwilę. Spędzić czas w samotności na kolorowaniu lub razem z osobą, którą zaprosisz do gry. To może być Twoje dziecko, partner, partnerka, przyjaciel, rodzice, a nawet dziadkowie. Jest okazja spędzić razem trochę czasu, dobrze się przy tym bawiąc. Poczuć, że jest się znowu dzieckiem.  

Gry na Dzień Dziecka  

Przedstawiam 2 kolorowanki do druku i 2 fajne gry. A może przy okazji grania jakieś zawody w kolorowaniu? Może nie koniecznie kto zrobi to szybciej czy lepiej. Może kto ciekawiej połączy kolory. Kto użyje więcej tych mniej oczywistych. 

Gra w Państwa Miasta 

Do gry potrzeba minimum dwóch osób, ale może być ich dużo więcej. Do gry potrzeba kartki, podzielonej na kolumny z kategoriami. Polecają się gotowe kartki wraz z obrazkiem do kolorowania, aby mieć z głowy rysowanie.  

Oczywiście liczba kategorii jest dowolna, ale nie ma co przesadzać z ich ilością. Ich temat można dostosować do wieku czy zainteresowań graczy, niekoniecznie musi być państwo i miasto. Następnie jeden z graczy mówi w myślach alfabet, a kolejny mówi stop, ale już nie w myślach. Litera zostaje zdradzona i to właśnie na nią muszą się zaczynać słowa w każdej kategorii.  

gry na Dzień Dziecka

Kto pierwszy uzupełni wszystkie kategorie, zaczyna odliczać od 10 do 0. Wtedy wszyscy odkładają długopisy, teraz sprawdzanie i zliczanie punktów. 

  • 15 punktów otrzymuje osobą, która jako jedyna wpisała wyraz w danej kategorii 
  • 10 punktów dla każdego, kto wpisał unikatowe słowo, może się zdarzyć, że dwie osoby wpadną na to samo słowo 
  • 5 produktów otrzymuje, każdy kto wpisał słowo do danej kategorii, ale jest takie samo jak innego gracza  
  • 0 punktów za brak odpowiedzi lub odpowiedź niepoprawną  

Po zliczeniu punktów kolejna osoba mówi w myślach alfabet, a inna mówi stop i gra zaczyna się w pewnym sensie od nowa.  

Gra w Statki  

Strategiczna gra przeznaczona dla dwóch osób. Gra najbardziej znana jako Statki, ale nazywana też Okrętami lub Bitwa Morska.  

Do gry potrzebna jest karta i coś do pisania. Każdy z graczy rysuje na swojej kartce dwa kwadraty (morza), składające się z 10 pionowych pół i 10 poziomych pół — w sumie 100 pół. Poziome pola oznaczamy literami od A do J, pionowe cyframi od 1 do 10.  

Oczywiście zachęcam do wydrukowania gotowych kart, aby nie tracić czasu na malowanie i oznaczanie kratek.  

gry na Dzień Dziecka

Zadaniem każdego gracza na początku gry jest umieszczenie na swojej planszy (morzu) po lewej stronie statków. 

  • 1 czteromasztowiec  
  • 2 trójmasztowce  
  • 3 dwumasztowce 
  • 4 jednomasztowce  

Ilość masztów oznacza, ile zajmuje pól (kratek) na mapie. Możesz dowolnie umieszczać statki. W klasycznych zasadach statki raczej umieszcza się w liniach poziomych lub pionowych, ale… Można te zasady przecież trochę zmienić i statki powyginać. Nie można statków, tylko dzielić, jak cztery maszty to kratki muszą się, że sobą stykać. Rozmieszczając statki, trzeba pamiętać, aby się, że sobą nie stykały ani bokiem, ani na skos. Co prawda to kartka, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie. 

Wszystko przygotowane, zaczynamy grę! Zadaniem każdego gracza jest zatopienie statków przeciwnika. Kto pierwszy zatopi wszystkie statki — wygrywa. Plansza po prawej stronie służy do zaznaczania, czy udało się trafić w statek przeciwnika, czy jednak nie. 

Każdy z graczy na zmianę podaje współrzędne, sprawdzając, czy tam jest statek przeciwnika. Gracze podaje np. C-3, jeżeli nie ma tam statku, przeciwnik mówi „pudło”. Można to zaznaczy wtedy z prawej strony dowolnie. Potem drugi gracz podaje współrzędne i po otrzymaniu odpowiedzi zaznacza u siebie. 

Kiedy któryś z graczy trafi u przeciwnika we wszystkie kratki, na których jest statek, mówi „zatopiony”. Po zatopieniu całego okrętu warto kratki na około zaznaczyć jako puste, żeby już w nie nie celować.  

Gra się różnie co chodzi o ruchy. Ja tutaj zaproponowałam, aby strzelać na zmianę. W prawdziwym życiu nikt nie czeka, aż statek pójdzie na dno, tylko atakuje. Można jednak pobawić się, że jeżeli się trafi, ma się kolejny strzał. Dopiero jak się nie trafi, ruch ma przeciwnik. 

Czas na zabawę z dziećmi lub przypomnienie sobie, jak być dzieckiem. Gry na Dzień Dziecka są do tego najlepsze, szczególnie że mają dodatkowo kolorowanki.  

Miłej zabawy! 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna 78
4 miesięcy temu

Oj znam grę. Jest bardzo fajna.

Sady Sana
4 miesięcy temu

Gry znane i lubiane ale w jakieś prześlicznej wersji <3