jak usunąć coś ze zdjęcia

Jak usunąć niechciane osoby ze zdjęcia

Ile razy zdarzyło Ci się, że na zdjęciu jest coś, czego tam być nie powinno? Najczęściej pewnie taka sytuacja ma miejsce podczas wakacyjnego wyjazdu. Nie zawsze udaje się  mieć czysty kadr.

Czas poznać trzy sposoby na usuwanie niechcianych rzeczy ze zdjęcia, zamiast wkurzać się, że ktoś włożył nam palec w obiektyw, znaczy w kard. Trochę nauki i można przestać się denerwować, że tyle zdjęć z wakacji ma wylądować w koszu. Takimi samymi metodami można wyciąć kogoś nielubianego ze zdjęć rodzinnych, ale to mówię Ci w tajemnicy, nie mów tego nikomu.

Jak usunąć coś ze zdjęcia

Sposób pierwszy – STEMPEL

Mój zdecydowany faworyt, które używam najczęściej. Nie tylko do kasowania niechcianych rzeczy ze zdjęcia, ale również do ewentualnych poprawek. Wachlarz zastosowań jest ogromny. Tło, z którego chcemy coś usunąć, nie ma znaczenia. Oczywiście, jeżeli tło jest gładkie i pozbawione wzoru, sprawa jest banalnie prosta, ale… Uważam, że używanie w takiej sytuacji stempla to jak próba zabicia komara z wiatrówki.

  • Stempel znajdziemy w wielu programach graficznych, ale wbrew pozorom, nie jest to łatwe narzędzie do wykorzystania.
  • Efekt po użyciu potrafi zadziwić, jeżeli potrafi się go używać.
  • Stempel kopiuje dokładnie to, co chcemy, aby skopiował po wskazaniu miejsca, skąd ma wziąć próbkę i gdzie ją umieścić.

Myślałam, aby pokazać Ci użycie narzędzia w warunkach laboratoryjnych, ale lepiej iść w plener po zdjęcia. Starałam się wybrać coś dość skomplikowanego, ale bez przesady.

1. Otwórz zdjęcie w programie Photoshop.

2. Dobrym pomysłem jest wykonanie kopii tła, zanim zaczniemy coś usuwać. Są momenty, kiedy na przykład kopia tła bardzo się przydaje, ale to już bardziej skomplikowana magia.

Photoshop: tworzenie kopii tła.

3. Teraz wybieramy z listy STEMPEL i dostosowujemy jego parametry.

Wybór narzędzie stempel.

Wielkość zależy od tego, jak duży obiekt chcemy usunąć i jak skomplikowany wzór ma tło. Najlepiej zacząć z czymś zbliżonym do wielkości obiektu, który chcemy usunąć.

Twardość narzędzia najlepiej na początek ustawić na 0%, czyli najmiększy. Na przykład przy bardzo skomplikowanym wzorze to strzał w kolano. Jeżeli tło jest praktycznie jednolite, twardość nie ma znaczenia.

Zostało krycie, którego wartość na początek dobrze ustawić na 50 – 75%. To już ostatnia wartość, która jest również zależna od skomplikowania tła. Mniejsze krycie, trzeba więcej razy stemplować, większe mniej, ale nie ma zasady.

4. Czas powiększyć obiekt, który chcemy usunąć. Przy wciśniętym klawiszu ALT pobieramy próbkę tła, które będzie służyło do przykrycia niechcianego obiektu.

Określenie miejsca, skąd będzie pobierana próbka do kopiowania.

5. Najedź kursorem na obiekt do usunięcia i kliknij. Klikaj tak długo, aż efekt będzie dla Ciebie zadowalający. Jeżeli dalej nie jest, pobaw się ustawieniami stempla: wielkość, twardość i krycie.

Usuwanie niechcianego obiektu przy pomocy stempla.

6. Na końcu scal ze sobą warstwy: MenuWarstwaScal w dół lub poprzez kliknięcie zdjęcia w panelu z warstwami.

Po lewej zdjęcie oryginalne. Po prawej po usunięciu dwóch obiektów przy pomocy narzędzie stempel.
Przy okazji usuwania człowieka, usunęłam jeszcze zabłąkanego psa.

Przy bardziej skomplikowanych zdjęciach warto zaznaczyć sobie obszar działania, aby nic wkoło nie zniszczyć. Nie rzadko też przydaje się pobieranie próbek farby, malowanie i nakładanie tekstury.

Sposób drugi – łatka

Łatka jest używana zazwyczaj przy robieniu retuszu twarzy. Najlepszy i najszybszy sposób na usunięcie np. cieni pod oczami. Nie mówię, że przy innych zdjęciach nie, ale najwięcej tutoraili z użyciem łatki można znaleźć właśnie pokazujących proces retuszu twarzy.

  • Łatka jest łatwiejsza w użyciu niż stempel.
  • Działa na podobnej zasadzie jak stempel, czyli poprzez kopiowanie. Jest jednak wygodniejsza w używaniu, jeżeli mamy jakiś wzór np. kamienie i większy obiekt do usunięcia.
  • Trzeba zwracać szczególną uwagę na odcienie kolorów skąd, dokąd kopiujemy kawałek. Można zrobić na zdjęciu nieestetyczną plamę, która może nie dać się zatuszować.

Po raz kolejny żadnych warunków laboratoryjnych. Robiłam i do tego przykładu pseudo studyjne zdjęcia, ale z nimi nie ma takiej zabawy jak w naturalnym środowisku.

1. Bez otworzenia zdjęcia w programie nie uda się zacząć.

Wgranie zdjęcia do programu Photoshop/

2. Tak jak poprzednio rekomenduję, tutaj zdecydowanie polecam zrobienie kopii tła. Tak łatwiej, niż cofać się do początku.

3. Z narzędzia po lewej stronie wybieramy ŁATKA (może kryć się na liście pod PUNKTOWY PĘDZEL KORYGUJĄCY).

Wybór narzędzie łatka.

Warto pobawić się parametrami, które mamy do dostosowania. Zazwyczaj jednak to, co jest ustawione z automatu, w zupełności wystarcza.

4. Teraz obrysowujemy obiekt, który chcemy ze zdjęcia usunąć. Warto zrobić to w miarę blisko krawędzie obiektu. Im większa łatka, tym trudniej trafić z kolorami.

Zaznaczenie obiektu do usunięcia ze zdjęcia.

5. Następnie łapiemy zaznaczony obiekt i przeciągamy w miejsce, gdzie mamy tło, które ma pokryć zaznaczony obiekt.

Przeciągnięci łatki w miejsce, skąd ma zostać skopiowane tło do zakrycia obiektu.

6. I gotowe. Jeżeli efekt Cię nie zadowala, cofnij usuwanie i spróbuj ponownie. Przy narzędziu ŁATKA rzadko kiedy trzeba sięgać po dodatkową, pomoc.

7. Na końcu scal ze sobą warstwy: MenuWarstwaScal w dół lub poprzez kliknięcie na zdjęcie w panelu z warstwami.

Po lewej zdjęcie oryginalne. Po prawej z usuniętym obiektem.

Sposób trzeci – wypełnienie

Nie jest źle, jest też coś dla osób leniwych, które wolą oddać w ręce losu, znaczy programu usuwanie obiektu ze zdjęcia. Lata temu, kiedy uczyłam się obsługi Photoshop-a, korzystałam z tego narzędzie. Obecnie nie trafiłam na tutorial, polecający to narzędzie.

  • Po zaznaczeniu obiektu i wybraniu opcji wypełnienia, program skądś pobiera próbkę i zakrywa obiekt. Nie mamy na to żadnego wpływu.
  • Nie ważne, czy tło nie ma wzoru, czy ma wzór o różnej ilości elementów – narzędzie tak sobie radzi z usuwaniem obiektu. Można być zadowolonym lub mieć ochotę zniechęcić się do programu.
  • Dzięki wypełnieniu obiekty usuwa się najszybciej.

Po kilku próbach miałam ochotę wkleić tu zdjęcie w warunkach laboratoryjnych. Na szczęście program względnie dobrze sobie z nim poradził, więc zostałam z przyrodą.

1. Powtórzę się po raz trzeci i ostatni, trzeba zacząć od otworzenia zdjęcia w programie.

2. Tutaj już bez taryf ulgowych. Kopia tła jest absolutnie konieczna.

3. Z listy narzędzie po lewej stronie wybieramy LASSO i jak w przypadku ŁATKI obrysowujemy obiekt do usunięcia.

Wybór narzędzia lasso w programie Photoshop.

4. Najeżdżamy kursorem w zaznaczony obszar i klikamy prawym klawiszem. Teraz z listy wybieramy opcję, WYPEŁNIJ.

Obrysowanie obiektu do usunięcia ze zdjęcia i wybór opcji wypełnienia.

5. Nie pytaj, jakie parametry są najlepsze. Ja po jakiejś godzinie zabawy miałam ochotę wyrzucić laptopa przez okno. Nie spełniało w żadnym ustawieniu moich oczekiwań.

Okno z właściwościami wypełnienia dla narzędzia lasso.

6. Po wciśnięciu OK musimy chwilę zaczekać i gotowe. U mnie w 9 na 10 przypadków efekt trzeba było poprawiać. Nie koniecznie uda się to zrobić tym samym narzędziem.

Po lewej zdjęcie oryginalne. Po prawej zdjęcie u usuniętym obiektem za pomocą narzędzia lasso.

Myślę, że teraz, nawet jeżeli wrócisz z wakacji ze zdjęciem z zabłąkanym obcym człowiekiem, spokojnie poradzisz sobie z jego usunięciem. Nie zdjęcia!

Osobiście najczęściej używam narzędzia STEMPEL. Nie służy mi on tylko do usuwania niechcianych obiektów ze zdjęcia. Jest idealnym narzędziem w momencie, kiedy na zdjęciu zagubił się jakiś szczegół. Na przykład z 5 tych samych obiektów jeden jest niewyraźny i trzeba go przywrócić.

Oczywiście nie trzeba inwestować w program Photoshop, aby usuwać niechciane obiekty ze zdjęcia. Te same opcje znajdziemy w darmowym programie GIMP. Osobiście nic do niego nie mam, ale ciężko mi się do niego przekonać po ponad 10 latach pracy z Photoshop. GIMP nie był moim pierwszym programem, więc ciężko mi się w nim odnaleźć, ale powyższe sposoby na pewno w nim znajdziesz.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Matka na Szczycie
2 lat temu

Zdarza mi się czasem usuwać, szczególnie takie, co wlezą w tło i psują kadr 🙂

Gosia
2 lat temu

dobrze wiedzieć takie rzeczy, pozdrawiam:)

Agnieszka Wieczorek
Agnieszka Wieczorek
2 lat temu

Jak dotychczas używałam jedynie stempla, pobawię się też innymi funkcjami. Ciekawy i przydatny wpis 🙂

Monika Dudzik
Monika Dudzik
2 lat temu

Używam stempla, ale i inne opcje na pewno wypróbuję;)