Jak wyostrzyć zdjęcia, czyli uratuj ulubione ujęcie i nie narzekaj, że los Ci nie sprzyja albo, że nie umiesz robić zdjęć. Kosz to ostateczność, jeżeli wszystkie poniższe sposoby nie dadzą efektu.
Oczywiście, lepiej zadbać o to, aby już na etapie robienia, zdjęcie miało odpowiednią ostrość. Niestety, czasami los faktycznie nam nie sprzyja. Najczęściej tym niesprzyjającym czynnikiem jest pośpiech, którego nawet najlepsza technologia nie potrafi okiełznać. Drugim takim czynnikiem jest to, gdzie sprzęt łapie ostrość. Choć w zasadzie i to zalicza się do pośpiechu. Ot, zdarza się przeoczyć samodzielne ustawienie ostrości na punkcie, który ma być najlepiej widoczny.
Pisząc o technologii, myślałam o sprzęcie. Jeżeli on zawiedzie, z pomocą jak wyostrzyć zdjęcia, przychodzi program. Nie można spodziewać się co prawda cudów, choć ja tego kiedyś oczekiwałam, to były początki nauki fotomontaży. Bawiłam się w robienie zdjęć na koncercie. Mimo dołożenia wszelkich starań cud się nie stał, nie uratowałam zdjęć, na których postacie na scenie były niemal sklonowane.
Kiedy da się wyostrzyć zdjęcie:
- kiedy chcemy bardziej uwydatnić detale, kontury (łatwo z tym przegiąć i osiągnąć bardzo nienaturalny efekt)
- kiedy zmniejszamy zdjęcie i tracimy ostrość
- kiedy powiększamy zdjęcie o jakieś 10% – 20%
- kiedy ostrość nie jest złapana na głównym temacie zdjęcia
Jak wyostrzyć zdjęcie
Dwie opcje, czyli WYOSTRZENIE oraz MASKA WYOSTRZAJĄCA są na pewno opcjami dostępnymi również w programie GIMP. Tak samo jest z wyostrzeniem fragmentu zdjęcia. Nie wiem, czy dostępna jest trzecia z prezentowanych opcji.
WYOSTRZENIE
1. Otwórz w programie zdjęcie, które chcesz wyostrzyć.

2. Za paska menu wybierz FILTRY → WYOSTRZENIE → WYOSTRZ.
3. W tym momencie czasami pokazuje się okno, które pozwala nam to kontrolować. Czasami nie pokazuje się nic i trzeba zdać się na to, co program sam zrobi. Wszystko zależy od programu oraz jego wersji.

MASKA WYOSTRZAJĄCA
1. Otwórz w programie zdjęcie, które chcesz wyostrzyć.

2. Z paska menu wybierz FILTRY → WYOSTRZENIE → MASKA WYOSTRZAJĄCA.

3. Po raz kolejny warto upewnić się, czy opcja podgląd jest zaznaczona. Jak widzisz, suwaków mamy więcej, niż przy poprzedniej metodzie. Dobrym nawykiem jest przesuwać w miarę proporcjonalnie suwaki, obserwując przy tym podgląd. I pamiętaj, lepiej częściej ustawiać ostrość, a delikatnie, niż raz, a teoretycznie dobrze.

INTELIGENTNE WYOSTRZENIE
1. Otwórz w programie zdjęcie, które chcesz wyostrzyć.

2. Z menu u góry okna wybierz FILTR → WYOSTRZENIE → INTELIGENTNE WYOSTRZENIE.
3. W oknie, które pokaże się na monitorze, włącz podgląd i ustaw go na 100%. Czas na zabawę z dostosowaniem wartości wyostrzenia.
- Wartość: od 40 do 140%
- Promie: od 1 do 3,5 px
- Usuń: do wyboru jest rozmycie gaussowskie, soczewkowe lub poruszenie – wybór zależy od zdjęcia

4. Teraz odrobina magii, czyli można zdjęcie poprawić, jeżeli podczas wciśnięcia spustu migawki, zdarzyło nam się poruszyć aparatem. Z listy wybieramy PORUSZENIE i ustawiamy kąt, pod jakim obraz został poruszony.

Uwaga, opcja nie działa, jeżeli obiekty się prawie sklonowały.
W kwestii ustawienia miejsca podglądu przy wyostrzenia. Przy portretach najlepiej obserwować takie zmiany na oczach. W fotografii pomieszczeń dobrym wyborem jest jakiś przedmiot. W plenerze warto wybrać to, co ma być widoczne jako pierwsze.
Jak wyostrzyć fragment zdjęcia
Takie cuda też można zrobić, jeżeli np. tylko wazon jest naszym zdaniem zbyt mało ostry. Coś się uparłam na te wazony, ale chyba tylko wirtualne, bo w domu ich zbyt wiele nie mam.
1. Otwórz w programie zdjęcie, które chcesz wyostrzyć.

2. Z panelu bocznego wybieramy zaznaczenie obszaru. Można zrobić to klasycznie w prostokącie, czy owalu lub poprzez opcje szybkie zaznaczanie.

3. Wybierz jedną z wymienionych wyżej metod i gotowe. Przy takim zaznaczeniu sprawa ma się łatwiej w momencie wyboru obszaru kontrolnego na podglądzie.

Jak już wspominałam, nie tylko Photoshop takie cuda robić potrafi. Praktycznie wszystkie opcje możesz znaleźć w darmowym programie GIMP. Sprawa z tym, jak wyostrzyć zdjęcie ma się ciut inaczej w aplikacjach dostępnych na telefonie. Wszystko zależy od tego, ile opcji proponuje jej twórca, ale podstawowe wyostrzenie na pewno tam znajdziesz.
Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak wyostrzyć zdjęcie i spróbujesz którejś z metod, zanim wyrzucisz je do kosza i znowu zaczniesz mówić, że nie umiesz robić zdjęć.
Czasami się da uratować zdjęcie, ale nie zawsze. Im lepsza jakość fotografii, tym większe szanse 🙂
Przy drobnych niedociągnięciach takie efekty działają, ale przy poważniejszych uchybieniach, niestety to nie zawsze pomaga.
Masz rację. We wpisie też wspominałam, że jak postacie się prawie sklonują, nic zdjęcia nie uratuje. 🙂
Kolejna super lekcja 🙂 dobrze jest mieć takie informacje 🙂
Bardzo się cieszę. 🙂