jak wyostrzyć zdjęcia

Jak wyostrzyć zdjęcia, czyli uratuj ulubione ujęcie i nie narzekaj, że los Ci nie sprzyja albo, że nie umiesz robić zdjęć. Kosz to ostateczność, jeżeli wszystkie poniższe sposoby nie dadzą efektu.

Oczywiście, lepiej zadbać o to, aby już na etapie robienia, zdjęcie miało odpowiednią ostrość. Niestety, czasami los faktycznie nam nie sprzyja. Najczęściej tym niesprzyjającym czynnikiem jest pośpiech, którego nawet najlepsza technologia nie potrafi okiełznać. Drugim takim czynnikiem jest to, gdzie sprzęt łapie ostrość. Choć w zasadzie i to zalicza się do pośpiechu. Ot, zdarza się przeoczyć samodzielne ustawienie ostrości na punkcie, który ma być najlepiej widoczny.

Pisząc o technologii, myślałam o sprzęcie. Jeżeli on zawiedzie, z pomocą jak wyostrzyć zdjęcia, przychodzi program. Nie można spodziewać się co prawda cudów, choć ja tego kiedyś oczekiwałam, to były początki nauki fotomontaży. Bawiłam się w robienie zdjęć na koncercie. Mimo dołożenia wszelkich starań cud się nie stał, nie uratowałam zdjęć, na których postacie na scenie były niemal sklonowane.

Kiedy da się wyostrzyć zdjęcie:

  • kiedy chcemy bardziej uwydatnić detale, kontury (łatwo z tym przegiąć i osiągnąć bardzo nienaturalny efekt)
  • kiedy zmniejszamy zdjęcie i tracimy ostrość
  • kiedy powiększamy zdjęcie o jakieś 10% – 20%
  • kiedy ostrość nie jest złapana na głównym temacie zdjęcia

Jak wyostrzyć zdjęcie

Dwie opcje, czyli WYOSTRZENIE oraz MASKA WYOSTRZAJĄCA są na pewno opcjami dostępnymi również w programie GIMP. Tak samo jest z wyostrzeniem fragmentu zdjęcia. Nie wiem, czy dostępna jest trzecia z prezentowanych opcji.

WYOSTRZENIE

1. Otwórz w programie zdjęcie, które chcesz wyostrzyć.

Jak wyostrzyć zdjęcie za pomocą zwykłego wyostrzenia.

2. Za paska menu wybierz FILTRYWYOSTRZENIEWYOSTRZ.

3. W tym momencie czasami pokazuje się okno, które pozwala nam to kontrolować. Czasami nie pokazuje się nic i trzeba zdać się na to, co program sam zrobi. Wszystko zależy od programu oraz jego wersji.

Efekt wyostrzenia zdjęcia.

MASKA WYOSTRZAJĄCA

1. Otwórz w programie zdjęcie, które chcesz wyostrzyć.

Jak wyostrzyć zdjęcie za pomocą maski niewyostrzającej.

2. Z paska menu wybierz FILTRYWYOSTRZENIEMASKA WYOSTRZAJĄCA.

Okno, które pokazuje się po wybraniu maski wyostrzającej.

3. Po raz kolejny warto upewnić się, czy opcja podgląd jest zaznaczona. Jak widzisz, suwaków mamy więcej, niż przy poprzedniej metodzie. Dobrym nawykiem jest przesuwać w miarę proporcjonalnie suwaki, obserwując przy tym podgląd. I pamiętaj, lepiej częściej ustawiać ostrość, a delikatnie, niż raz, a teoretycznie dobrze.

Efekt użycia maski wyostrzającej.

INTELIGENTNE WYOSTRZENIE

1. Otwórz w programie zdjęcie, które chcesz wyostrzyć.

Jak wyostrzyć zdjęcie za pomocą inteligentnego wyostrzenia.

2. Z menu u góry okna wybierz FILTRWYOSTRZENIEINTELIGENTNE WYOSTRZENIE.

3. W oknie, które pokaże się na monitorze, włącz podgląd i ustaw go na 100%. Czas na zabawę z dostosowaniem wartości wyostrzenia.

  • Wartość: od 40 do 140%
  • Promie: od 1 do 3,5 px
  • Usuń: do wyboru jest rozmycie gaussowskie, soczewkowe lub poruszenie – wybór zależy od zdjęcia
Okno, które pokazuje się po wybraniu inteligentnego wyostrzenia.

4. Teraz odrobina magii, czyli można zdjęcie poprawić, jeżeli podczas wciśnięcia spustu migawki, zdarzyło nam się poruszyć aparatem. Z listy wybieramy PORUSZENIE i ustawiamy kąt, pod jakim obraz został poruszony.

Efekt użycia inteligentnego wyostrzenia.

Uwaga, opcja nie działa, jeżeli obiekty się prawie sklonowały.

W kwestii ustawienia miejsca podglądu przy wyostrzenia. Przy portretach najlepiej obserwować takie zmiany na oczach. W fotografii pomieszczeń dobrym wyborem jest jakiś przedmiot. W plenerze warto wybrać to, co ma być widoczne jako pierwsze.

Jak wyostrzyć fragment zdjęcia

Takie cuda też można zrobić, jeżeli np. tylko wazon jest naszym zdaniem zbyt mało ostry. Coś się uparłam na te wazony, ale chyba tylko wirtualne, bo w domu ich zbyt wiele nie mam.

1. Otwórz w programie zdjęcie, które chcesz wyostrzyć.

Zdjęcie wybrane do wyostrzenia fragmentu.

2. Z panelu bocznego wybieramy zaznaczenie obszaru. Można zrobić to klasycznie w prostokącie, czy owalu lub poprzez opcje szybkie zaznaczanie.

Wybranie elementu na zdjęciu do wyostrzenia.

3. Wybierz jedną z wymienionych wyżej metod i gotowe. Przy takim zaznaczeniu sprawa ma się łatwiej w momencie wyboru obszaru kontrolnego na podglądzie.

Efekt po wyostrzeniu tylko fragmentu zdjęcia.

Jak już wspominałam, nie tylko Photoshop takie cuda robić potrafi. Praktycznie wszystkie opcje możesz znaleźć w darmowym programie GIMP. Sprawa z tym, jak wyostrzyć zdjęcie ma się ciut inaczej w aplikacjach dostępnych na telefonie. Wszystko zależy od tego, ile opcji proponuje jej twórca, ale podstawowe wyostrzenie na pewno tam znajdziesz.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak wyostrzyć zdjęcie i spróbujesz którejś z metod, zanim wyrzucisz je do kosza i znowu zaczniesz mówić, że nie umiesz robić zdjęć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Matka na Szczycie
2 lat temu

Czasami się da uratować zdjęcie, ale nie zawsze. Im lepsza jakość fotografii, tym większe szanse 🙂

Królowa Karo
2 lat temu

Przy drobnych niedociągnięciach takie efekty działają, ale przy poważniejszych uchybieniach, niestety to nie zawsze pomaga.

Ania
Ania
2 lat temu

Kolejna super lekcja 🙂 dobrze jest mieć takie informacje 🙂