jak zmienić tło zdjęcia

Jak zmienić tło zdjęcia? Metody oraz ich ilość różnią się w zależności od programu. Sama Photoshop licząc na szybko ma 5 możliwości. Jedna metoda jest uniwersalna, bez względu na program, jest nią gumka.

Tworząc fotomontaże, korzystam ze wszystkich metod. Ciężko było mi się zdecydować, która jest najłatwiejsza, aby ją opisać. Wszystko zależy od tego, jakie mamy tło i jak komponuje się z nim obiekt, pod którym tło ma zostać podmienione.

Pobieżnie po dostępnych metodach

  • Szybkie zaznaczanie: w zależności od tła, może bardzo dobrze sobie poradzić lub wręcz odwrotnie, bardzo zniechęcić.
  • Kanały: znajdziecie je obok Warstwy. Na zdjęciu bardziej uwypuklone mogą być kolory zielony, czerwony lub niebieski. Po wyborze jednej opcji bawimy się poziomami (światło i cień), ewentualnie coś dorabiamy lub likwidujemy i obiekt się zaznacza.
  • Gumka: co tu dużo tłumaczyć? Wymazujemy tło ze zdjęcia.
  • Gumka tła: zaznacza się tło, gumka pobiera sobie jego kolor i wymazuje go ze zdjęcia. Czasami wymaże też to, czego nie powinna, takie prawa kolorów.
  • Magiczna gumka: klikamy na tło, gumka pobiera sobie próbkę koloru i usuwa cały obszar, w jakim go identyfikuje. Też może wymazać to, czego nie powinna.

Zanim zaczniesz usuwać tło

Kiedyś sama się łudziłam, ale nie ma tak, że jedna metoda sprawdzi się do każdego zdjęcia. Zdarza mi się kombinować z trzema metodami po kolei, a i tak ostatecznie wygrywa gumka.

O tym warto pamiętać:

  • jak już wspominałam przy wpisie związanym z tłem, jeżeli jest ono jednolite, praktycznie samo się wycina
  • kolejną sprawą, są kontrasty, im większe między tłem a obiektem tym łatwiej tło usunąć

Jak zmienić tło zdjęcia – likwidacja

Miałam duży dylemat, którą metodę wybrać i opisać. Każda ma swoje zalety i wady. Jeżeli chcesz, mogę taki wpis przygotować, aby łatwiej było dobrać metodę do zdjęcia, ale… Dzisiaj postanowiłam postawić na gumkę. Trochę ma na to wpływ nadchodzący rok szkolny.

Magiczna gumka

1.           Otwieramy zdjęcie, w którym ma zostać podmienione tło i z paska po lewej stronie wybieramy MAGNETYCZNA GUMKA.

Zdjęcie papryki otworzone w programie Photoshop i wybrania z panelu bocznego narzędzia - magiczna gumka.

2.            Następnie wybieramy jej wielkość oraz krycie i klikamy na tło do usunięcia. Krok powtarzamy aż do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu.

Zdjęcie papryki otworzone w programie Photoshop po usunięciu tła za pomocą narzędzi magiczna gumka.

Metoda sprawdza się, jeżeli mamy duże, jednolite tło, o dobrym kontraście z obiektem, pod który chcemy wkleić nowe tło. Jeżeli tło ma różne kolory, (nawet tylko zbliżone do siebie), mogą zostać nieestetyczne plamki.

Gumka tła

1.            Otwieramy zdjęcie, w którym ma zostać podmienione tło i z paska po lewej stronie wybieramy GUMKA TŁA.

Zdjęcie chmur otworzone w programie Photoshop i wybrania z panelu bocznego narzędzia - gumka tła.

2.            Następnie wybieramy wielkość oraz krycie i klikamy na tło. Nie puszczając zaznaczenia, zaczynamy tło wymazywać. WAŻNE – po wybraniu próbki musimy mieć cały czas wciśnięty przycisk np. na myszce. W innym wypadku, tło nie będzie znikać.

Zdjęcie chmur otworzone w programie Photoshop po usunięciu kawałka tła za pomocą narzędzi gumka tła

Metoda sprawdza się przy dobrych kontrastach tła i obiektu, pod którym chcemy je zmienić. Bardzo dobrze sprawdza się przy likwidacji tła spod włosów. Dobre do „wycinania” np. chmur.

Jeszcze jedna sprawa, próbkę tła możemy pobierać wielokrotnie. Nie trzeba się martwić, że chcemy zdjęcie przesunąć. Wystarczy powtórzyć 2 punkt.

Gumka

1.            Otwieramy zdjęcie, w którym ma zostać podmienione tło i z paska po lewej stronie wybieramy GUMKA.

Zdjęcie papugi otworzone w programie Photoshop i wybrania z panelu bocznego narzędzia - gumka.

2.            Znowu wybieramy wielkość i krycie gumki. Tym razem jednak już nic samo się za nas nie zrobi i musimy sami wygumkować tło, znajdujące się pod obiektem.

Zdjęcie papguga otworzone w programie Photoshop po usunięciu kawałka tła za pomocą narzędzi gumka tła

Klasyczna gumka sprawdza się przy obiektach, gdzie jest niewielki kontrast z tłem. Poprzednie gumki bazują na kolorach, tutaj nasze oko musi je rozróżnić. Żmudna i wymagając precyzji praca, ale czasami nie ma innego rozwiązania.

Jak zmienić tło zdjęcia – wklejanie

1.            Z paska menu wybierz WARSTWA -> NOWA -> WARSTWA… Pusta warstwa powinna pojawić się poniżej Warstwy, na której mamy wycięty obiekt. Jeżeli tak się nie stanie, wystarczy przeciągnąć ją poniżej w oknie Warstwy.

2.            Teraz możemy poszaleć i nadać warstwie dowolny kolor.

Wycięte chmury na pastelowo różowym tle.

3.            Zamiast kolorowego tła, można wstawić zdjęcie. Otwórz je w programie i skopiuj do wyciętego obiektu. Wklejanie stworzy automatycznie nową warstwę, więc w razie konieczności, wystarczy ją przeciągnąć pod warstwę z wyciętym obiektem.

Fotomontaż wiewiórka trzymająca w łapkach żarówkę, w której znajdują się orzechy.

Względem wklejania zdjęcia jako tła, efekt może być niezadowalający. Niestety, ale znowu mamy grę kolorów i świateł, i trzeba poświęcić trochę czasu, na dostosowanie wszystkiego. Może być potrzebna zabawa jasnością i kontrastem, balansem kolorów. Czasami trzeba się skupić tylko na dostosowaniu np. czerwonego koloru. Dużo pracy, jeżeli ma się to ze sobą idealnie komponować. W końcu chcesz stworzyć iluzję, że tak zdjęcie zostało zrobione, a nie jest fotomontażem.

Jeżeli chcesz poznać inne metody na wycinanie, daj znać. Chętnie pokażę Ci, że sprawa nie jest taka straszna, jakby się mogło wydawać z moich skrótowych opisów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
2 lat temu

Dzięki za lekcje, na pewno się przyda. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

Królowa Karo
2 lat temu

Bardzo przydatny post. Muszę to wypróbować.

Polenka
2 lat temu

A! I wszystko jasne 🙂 Dziękuję za ten wpis. Kiedyś mazałam wszystko zwykłą gumką lub różdżką, ale efekty nie były tak zachwycające.

dorota z kobietytomy

Bardzo fajne wskazówki, przydadzą się. Dziękuję