najlepsze darmowe fonty

Najlepsze darmowe fonty, czyli w zasadzie te, które najbezpieczniej wybierać, aby podczas tworzenia np. grafiki z powodu ich wybierania nie mieć nieprzespanych nocy.

Nie uważałam, nie uważam i nie będę uważała, że jeżeli są, proste rozwiązania są brzydkie. Uważam wręcz odwrotnie, bo w wypadku fontów nie tylko estetyka ma znaczenie, ale również czytelność. Poza tym inwestowanie w kroje pisma nie musi być priorytetem na liście wydatków, bo bez tej inwestycji nie można stworzyć grafiki czy e-booka.

Kiedy mowa o wybieraniu fontu do własnego projektu, warto przeprowadzić na sobie eksperyment i uważniej przyjrzeć się wyborom innych. Mamy nagłówki, krótkie i długie teksty, podpisy pod ikonami, „drobny druk”, do którego odsyła gwiazdka i wiele innych. Czas przyjrzeć się, czy każdy z tych tekstów jest czytelny dla nas. Czy komunikat jest jasny. Ile musimy poświecić uwagi na przeczytanie jednego zdania. Czy na pierwszy rzut oka w ogóle chcemy zapoznawać się z daną treścią, ale… Jeżeli coś jest nie do końca czytelne, coś nas drażni, ogólnie mamy wrażenie, że coś jest nie tak, tym bardziej warto przyjrzeć się temu uważniej. Zastanowić się, co sprawia, że mamy ochotę coś od razu wyrzucić do kosza.

Najlepsze darmowe fonty

W zasadzie to bezpieczne pewniaki, które zawsze będą dobrze się prezentować. Przyznaję, że sama przy tworzeniu e-booków również na jednego z nich postawiłam. Zależało mi na prostym, czytelnym komunikacie.

Roboto

font roboto

Kto używa systemu Android, temu ten font już się pewnie opatrzył. Praktycznie każda aplikacje z rodziny Googla używa go jako główny krój. Poza głównym krojem można znaleźć jeszcze wersję Condesed, która jest taka jakby bardziej zbita, co dodaje jej elegancji. Jest jeszcze wersja Slab, która jest, powiedzmy bardziej rozciągnięta i nie jest bez szeryfowa.

Jeżeli tworzysz karty, które wklejasz potem na InsatStory i chcesz to trochę ukryć, wybierz ten font do tworzenia napisów. Możesz dzięki temu zabiegowi stworzyć złudne wrażenie, że napisy powstały bezpośrednio w aplikacji.

Zobacz też: Jak tworzyć ładne InstaStory

Lato

Nie wiem, czy wiesz, ale jest to font zaprojektowany przez Polaka, a dokładnie Łukasza Dziedzica. Powstał latem 2010 roku, w grudniu został opublikowany, aby każdy mógł z niego korzystać.

Nazwa fontu jest super dla osób, które chcą używać konsekwentnie jednego, ale nie mają głowy do trudnych nazw. Wystarczy pamiętać o porze roku i nie trzeba szukać notatek, jakiego fontu używamy do projektów.

Open Sans

Bardzo ładny, bezpieczny font. Wygląda dobrze nie tylko na ekranie, ale również we wszystkim, co zamierzamy drukować. Ma też swoją wersję Condensed, która jest bardziej zwarta. W wersji pochylonej wygląda bardzo ekskluzywnie.

Source Sans Pro

Jest to pierwszy font, który został wydany przez firmę Adobe na otwartej licencji, czyli możemy go używać w swoich projektach. Zaprojektowany głównie z myślą o tym, aby dobrze wyglądać w projektach interfejsów. Nie bardzo wiem dlaczego, ale może to przez bycie fanką programów owej firmy. Do obu e-booków wybrałam właśnie ten font. Do wyróżnień stosowałam tylko pogrubienia lub pochylenia, aby nie przekombinować i nie stracić czytelności.

Wersja Source Code Pro jest bardziej ozdobna. Możesz użyć jej do nagłówka, będzie ciekawie wyglądał i do tego nie straci na czytelności. Powstała też wersja Source Serif Pro, nadal czytelna, ładna, ale jest to już projekt innej osoby.

Co chodzi o najlepsze darmowe fonty, można dorzucić jeszcze jeden, z tym że z nim sprawa nie jest już taka prosta. Wiem, są firmy, które lubią podkreślać swoją indywidualność.

SF Pro

Font został zaprojektowany specjalnie dla produktów firmy Apple, które działają na systemie macOS. Sama do czynienia z tym fontem nie miałam, ale wygląda bardzo ładnie. Trafiłam na niego z innego powodu, ale o tym za moment. Teraz sprawa ważniejsza, czyli licencja, która oczywiście pozwala na wykorzystanie fontu, ale tylko jeżeli dana usługa, czy projekt jest tworzona pod system macOS. Wyjątkowość ponad wszystko.

Na font natrafiłam, kiedy szukałam, jaki jest używany na InstaStory przez iPhony. Myślałam, że da się poudawać, że ma się Appla, ale nie. Znaczy się można, tylko że sprawa się komplikuje znowu z racji wyjątkowości. Do napisów typu nagłówek wykorzystywany jest Freigh Sans, a do całej reszty Neue Helvetica. Nie mając z tym styczności na co dzień, ciężko bezbłędnie dobrać odpowiedni font do napisów.

I to tyle, co chodzi o najlepsze darmowe fonty. Nie ważne, czy dopiero zaczynamy, czy mamy już ogrom wiedzy, te fonty zawsze uratują kilka cennych minut na znalezienie czegoś odpowiedniego. Co ważne, do kroju pisma z powyższej listy łatwiej dobrać coś ozdobnego.

Zobacz też: 3 zasady łączenia fontów

Wspominałam już, że tworząc e-booki, wybrałam jeden z powyższych fontów. Oczywiście, mogłam się bawić, szukać, dobierać, ale przedłużałabym wypuszczenie ich w nieskończoność. Szukać można długo. Kwintesencją miały być szablony owoców, które można samemu poskładać, a nie jakiś wymyślny krój pisma, bo zależy mi, aby każdy kto zakupi e-book najpierw skupił się na treści. Jeżeli będę tworzyła e-book np. z klejonym zestawem pudełek, znowu sięgnę po najlepsze darmowe fonty. Przy innych treściach, już tej pewności nie mam.

A jaki font Ty używasz w swoich grafikach lub innych projektach?

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna 7.8
1 rok temu

Szalenie ciekawe to taki przewodnik po fontach. Ja szczerze mówiąc, a właściwie pisząc nie zastanawiam się jakie to mają być te fonty. Raczej robię to intuicyjnie. Serdeczne pozdrowienia. 🤔