opcje Photoshopa

Photoshop przy pierwszym kontakcie może przerażać. W końcu można w nim malować, obrabiać zdjęcia, tworzyć kolaże, kształty 3D, a nawet animacje. Brakuje tylko tego, aby podawał kawę lub herbatę, żeby nie trzeba było odrywać się od pracy. 

Z Photoshopa można korzystać, jak to się mówi na ustawieniach fabrycznych. Uruchamiasz program i działasz, ale… Można również dostosować go do swoich potrzeb. Usprawnić i przyspieszyć sobie pracę. Wszystko zależy od Twoich preferencji i potrzeb. 

Kiedy ja zaczynałam z Photoshopem, nie skupiałam się na ustawieniach okienek tylko na nauce. Przez ponad 10 lat przyzwyczaiłam się do standardowego wyglądu. Chociaż nie ukrywam, trochę pod swoje potrzeby mam dostosowanych rzeczy. 

Ustawienia wydajności 

W menu na górze okna kliknij Edycja -> Preferencje -> Wydajność. Jeżeli klikniesz Ogólne, w oknie które się pojawi, możesz wybrać Wydajność

opcje Photoshopa

Akurat z ustawieniem wydajności trzeba pokombinować. To trochę metoda prób i błędów. Im więcej procent wydajności, tym szybciej i lepiej będzie działał Photoshop. Standardowo program ma ustawioną wydajność na około 70%, więc program przeszkodzi np. oglądać tutoriale podczas jego używania. Ustawienie tych procentów tak naprawdę zależy od tego, jaki komputer posiadasz. 

Inną rzeczą, którą możesz ustawić, jest określenie stanów historii, czyli ile kroków możesz się cofnąć. Jeżeli umiesz pracować na warstwach, około 5 kroków wstecz wystarczy. Jeżeli jednak nie pracujesz na warstwach, ustaw tyle kroków, ile Twoim zdaniem jest wystarczające.

Automatyczny zapis 

Chyba nikt nie chce stracić kilkugodzinnej pracy przez złośliwość rzeczy martwych. Można sobie wyrobić nawyk częstego zapisywania lub ustawić w Photoshopie, aby to robił automatycznie. 

opcje Photoshopa

Wejdź w Preferencje -> Obsługa plików i ustaw w niej Automatycznie zapisuje informacje odzyskiwania co… Program pozwala zapisywać co 5, 10, 15, 30 minut lub co godzinę.

Kolor

Z ustawieniem okna do wyboru kolorów zależy, co się w Photoshopie tworzy. Przez długi czas miałam ustawione próbki kolorów, z których i tak nie do końca korzystałam. Osobiście zazwyczaj wpisuje kod danego koloru lub kroplomierzem sprawdzam i pobieram kolor ze zdjęcia, lub grafiki.

Jakie schematy są do wyboru: 
 • sześcian barw 
 • sześcian jasności
 • koło kolorów, w którym możesz posługiwać się suwakami USB
 • suwaki RGB
 • suwaki HSB
 • suwaki CMYK
 • suwaki Lab

Nawigator (zapis środowiska pracy) 

Opcje znajdziesz na samej górze po prawej stronie. Na pasku znajdują się 3 ikonki. Trzecia z nich służy do zapisywania przestrzeni roboczej lub wybierania z tych, które proponuje program. 

Dedykowane ustawienia pod:
 • istotne elementy
 • 3D
 • grafikę i Internet
 • ruch
 • malowanie
 • fotografia

Warstwy 

Chyba moje ulubione okno na dole po prawej stronie w programie. Fotomontaże to ewidentnie praca na warstwach, ale nawet przy obróbce zdjęć czy grafikach to złoto. Dzięki warstwom nie trzeba cofać kroków, tylko usunąć całą warstwę. 

Akcje operacje 

Przy tworzeniu fotomontaży jestem umiarkowaną fanką automatyzacji. Nie mówię, że to coś złego. Można sporo dodatków pobrać za darmo z Internetu lub stworzyć samemu, aby przyspieszyć sobie pracę. Osobiście wolę bardziej indywidualnie podchodzić do każdej tworzonej pracy. 

Skróty klawiszowe

Nauczenie się skrótów klawiszowych bardzo ułatwia pracę. O skrótach już w osobnym wpisie. Jest grupa, którą znać po prostu trzeba. 

Podejść do ustawień jest tak dużo, ilu użytkowników. Razi mnie podejście zero-jedynkowe, że albo działa się na ustawieniach fabrycznych, albo zmienia się wszystko, żeby zmienić wygląd. Każdy działa na tym, co mu odpowiada i pasuje do tego, do czego program wykorzystuje. 

Zachęciłem Cię do zajrzenia do Photoshopa, a może już od dawna w nim działasz?  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Królowa Karo
3 miesięcy temu

Odkąd jest tak wiele prostych aplikacji, ja do Photoshopa zaglądam rzadziej.