podstawy grafiki

Podstawy grafiki: jak wybrać odpowiednie narzędzie

Ośmielę się powiedzieć, że podstawowa umiejętność projektowania graficznego przydaje się w zasadzie na każdym kroku. Jakieś prezentacje, grafiki na portale społecznościowe, różne dokumenty, które mają ładniej wyglądać… Dopisz to, czego Ci brakuje.

Jako że żyjemy w czasach obrazkowych, niektórzy nawet hieroglifami piszą, możemy łatwo popaść we frustracje, że nam nie wychodzi tworzenie grafik. Inni robią to lepiej, ładniej. Czasami wpadamy w błędne koło, że teraz to trzeba zatrudnić profesjonalistę, bo inaczej nic z tego nie wyjdzie. Poszukujemy różnych programów, które z różnym skutkiem pozwalają, na osiągnięcie wymarzonych efektów. Nic tylko usiąść i płakać, że znowu trzeba płacić.

Znajomość podstaw grafiki przydaje się nie tylko przy tworzeniu treści na portale społecznościowe (takie ogólne ujęcie). Zauważam, że grafika informacyjna coraz częściej wkrada się we wpisy na blogach. Ale… Poznanie podstaw grafiki może się przydać również przy urządzaniu pokoju. Już o remoncie nie wspominając.

Okruszek historii

Ponad 10 lat temu programy do tworzenia grafiki były drogie. Ich tańsze, dużo tańsze wersje (z tym że nielegalne) były bardzo ciężko dostępne. Poza tym nie były (klasyki do dzisiaj takie są) zbyt proste w obsłudze, a w internecie nie było praktycznie skąd się ich nauczyć. Większość odbywała się metodą prób i błędów.

Programy się wraz z upływem czasu nie zmieniły, ale ich dostępność była większa. Oczywiście mowa o mało legalnym procederze. Jednak wydać kilka tysięcy na program, który ma służyć do „zabawy”, nie jest łatwe. Mniejsza o prawne kwestie, dostępność programów była większa. Czasami z wirusem, ale były.

Obecnie programów i aplikacji mamy od zatrzęsienia. Jednym minusem może być znak wodny producenta umieszczany na grafice, czy minimalna opłata, aby tego znaku nie był. Z drugiej strony programowe klasyki to już nie wydatek kilku tysięcy, aby z nich korzystać.

Zabawny aspekt historii

Tak jak w dobie telefonów komórkowych z dobrymi aparatami fotografowie nie stracili pracy, tak samo nie stracą jej graficy. Do robienia zdjęć nawiązuję nie bez powodu. Nie wiem, na jakim etapie jesteś z robieniem zdjęć, ale przyjmuję, że jeszcze nie jesteś profesjonalistą i cały czas się uczysz. Ja się nadal uczę.

Materiałów do nauki fotografii jest masa, ale to też nie do końca o to mi chodzi. Chociaż materiałów do nauki grafiki faktycznie nie jest tak dużo, ale… Podstawa grafiki to na przykład nauka podstaw kompozycji czy zasad dobierania kolorów. Nie kojarzy Ci się to z fotografią?

Pisząc o tym, jak się uczyć, wspominałam, że kiedyś nie umiałam robić notatek. Inaczej, były mało kolorowe, a co za tym idzie, mało czytelne jak dla mnie. Poznając podstawy grafiki, nauczyłam się tworzyć bardziej przejrzyste i mówiące więcej notatki.

Znowu wspomnę, że żyjemy w czasach, kiedy to obraz jest głównym nośnikiem przekazu. W związku z tym producenci np. pudełek będą się prześcigali w takim dobraniu szaty graficznej, abyśmy wybrali dany produkt. Dzięki poznaniu podstaw grafiki już nie tak łatwo złapać nas na te triki. Podchodzi się bardziej krytycznie do wyboru, jeżeli nie kierujemy się tylko ładnie wyglądającym opakowaniem.

Kiedy można obyć się bez fachowca

Jest dość szeroka gama materiałów, które możemy stworzyć sami, poznając podstawy grafiki. Chociaż nie każdy nawet tym powinien się zająć, ale to może innym razem. Bez wnikania w szczegóły, co możemy zrobić sami, znając podstawy i mając narzędzia.

  • prezentacje
  • raporty
  • grafiki na portale społecznościowe
  • newslettery

Nie bez powodu ominęłam tutaj np. zaproszenia, plakaty czy banery. Oczywiste nie mówię, że znając podstawy, nie można tego zrobić. Pytanie, jakiej reakcji oczekujemy po stworzenia takich materiałów. Źle wykonane mogą działać na niekorzyść i wręcz zniechęcać do nas ludzi.

Kiedy fachowiec jest potrzebny

Każda dziedzina ma granicę, do czego powstała to za mało. Nie mniej jednak, warto poznać podstawy grafiki, aby łatwiej było się dogadać z fachowcem, czego oczekujemy.

  • Branding – logo, identyfikacja wizualna i tym podobne.
  • Projekty do druku – na pewno zauważasz, że nie każda rzecz stworzona w wersji cyfrowej, wygląda tak samo po wydrukowaniu. I właśnie dlatego potrzeba kogoś, kto zna techniczne aspekty związane z drukowaniem.
  • Strony internetowe – ilość darmowych lub płatnych szablonów pozwala stworzyć samemu stronę. Wiadomo, że do stworzenia od nowa, potrzeba fachowej wiedzy, ale często potrzeba też jej do dostosowania strony.

Oczywiście można i na tych polach zajmować się wszystkim samemu. Największy problem jednak może być ze zrobieniem logo, ale na początek swojej drogi i temu można jakoś zaradzić, aby nie zbankrutować.

Jeżeli nie chcemy być dalej w tej branży, nie ma sensu marnowania czasu na naukę czegoś więcej niż podstawa. Jeżeli jest to przygnębiające, spójrz na to z innej strony. Osoba, która zajmuje się tworzeniem stron najprawdopodobniej nie zna się na przygotowaniu materiałów do druku. Fizycznie nie da się być alfą i omegą w każdej dziedzinie. Lepiej być specjalistą w węższym zakresie, niż tworzyć chałtury na szeroką skalę.

Podstawy grafiki – od czego zacząć

Najlepiej byłoby zacząć od określenia, gdzie te grafiki mają być publikowane. Na Facebook-u patrzymy na grafiki trochę inaczej niż na Instagramie. Zupełnie inaczej będą postrzegane w newsletterze czy na InstaStory.

Darmowy vs płatny program

To tak samo, jakby pytać, czy na początku blogowania zaczynać od darmowych rozwiązań, czy inwestować w swój hosting.

W każdej dziedzinie lepiej na początku wybrać darmowe rozwiązania. Można wtedy sprawdzić, czy odnajdujemy się, tworząc np. grafiki. Dopiero po pewnym czasie można zacząć się zastanawiać nad płatnym programem, ale… W darmowych wersja często mamy masę szablonów, które ułatwiają tworzenie. W płatnym programie dostajemy na start pustą kartkę i co robimy? Osoba, która naprawdę chce się tym zajmować, będzie uczyła się dalej. Ten, kto chce mieć więcej możliwości, ale nie robić wszystkiego samemu, zainwestuje w szablony potrzebnych materiałów. Jeszcze inny się zniechęci i nawet po darmowe rozwiązania już nie sięgnie.

Jak wybrać odpowiednie narzędzie

Na moje oko, na etapie szukania odpowiedniego programu, można się zniechęcić do tworzenia grafiki. Na rynku jest zdecydowanie za duży wybór, a jeszcze do tego ile ludzi, tyle poleceń, najlepszych programów. Ja nic nie polecę, powiem tylko, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

  • Wersja językowa – nie oszukujmy się, ale większość programów jest w języku angielskim. Jeżeli nie znamy języka, możemy mieć trudność w szybkim poznaniu programu czy aplikacji. Kolejną przeszkodą są czcionki (fachowo fonty), które nie zawsze mają polskie znaki. Warto najpierw to sprawdzić, zanim zaczniemy poznawać dane narzędzie.
  • Licencja – czasami program dodaje znak wodny do grafiki, czasami za elementy trzeba dodatkowo zapłacić. Innym razem grafik nie można używać w celach komercyjnych.
  • Czy program lub aplikacja ma wersję darmową i płatną. Jeżeli są takie opcje, wiadomo, że darmowa ma nam zaostrzyć apetyt na płatną wersję. Często nie są to duże pieniądze, ale lepiej poczytać komentarze przed inwestycją. Ludzie szczerze piszą, czy warto inwestować, czy nie.

Siadam do projektowania

Będę to powtarzać do znudzenia, ale warto na początku pobawić się gotowymi szablonami. Dokładnie przyjrzeć się, jak elementy są ze sobą poskładane. Jakie zostały użyte fonty. Jaki jest dobór kolorów. Potem zacząć zmieniać jeden element i patrzeć, czy nadal wszystko pasuje. Potem kolejny i tak dalej. Ewentualnie pytać po zmianach osoby w swym otoczeniu, co o danym projekcie myślą. I najważniejsze, nie obrażać się na krytykę, a dopytywać, co i dlaczego im nie pasuje.

Wspominałam już też przy okazji nauki projektowania, że warto kopiować prace innych i wkładać je do szuflady. Nie wolno ich publikować. Chodzi o nauczenie oka widzieć połączenia, które ze sobą pasują.

Skusisz się na stworzenie swoich projektów? Dzięki poznaniu podstaw projektowania można fajnie urozmaicić prywatne InstaStry.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
2 lat temu

Wnioski – możliwości jest wiele, ale najlepiej sprawdzić samemu wszystko, aby wybrać najlepsze dla swoich możliwości, działań. I tak później są wpadki, potknięcia, ma się żal za to, że jakoś mało ciekawe. Jednym słowem przeżycia (wzloty i rozczarowania) projektanta. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

Matka na Szczycie
2 lat temu

No właśnie z przygotowaniem do druku to moja bolączka i nie chodzi nawet o aspekty kolorów, rozdzielczości, itp., bo to w miarę ogarniam, ale czasami wyliczenia odległości, np. przy projekcie okładki, są dla mnie zbyt żmudne i mnie zniechęcają 😉

Anja
2 lat temu

Jolu kolejny ciekawy artykuł który chętnie przeczytam do porannej kawy 🙂