program do obróbki zdjęć

Jaki jest najlepszy program do obróbki zdjęć? Lepiej inwestować, czy wybrać darmową wersję? Typowy program na laptopie, czy postawić na aplikację, aby mieć ją pod ręką w telefonie?

Dzięki telefonom komórkowym fotografia cyfrowa stanęła na takim poziomie, że wcześniej, czy później, każdy z nas zaczyna szukać najlepszego programu do obróbki zdjęć. Sprawa nie jest łatwa, wybór jest ogromny. Komentarze innych potrafią zwieść na manowce, a osoby zajmujące się obróbką niechętnie dzielą się spostrzeżeniami. Powiem więcej, zazwyczaj jak człowiek przyczepi się do jednego programu, nawet nie szuka innych opcji.

Z drugiej strony, nie ma czegoś takiego jak jeden najlepszy program czy aplikacja. Wszystko zależy od tego, czego poszukujemy. Mam kilka propozycji godnych uwagi i mam nadzieję, że znajdziesz wśród nich ten idealny dla siebie.

Program do obróbki zdjęć

Żeby była jasność, słowo program jest tu umowne. Wspominam również o aplikacjach bądź obu wersjach tego samego, bo takie też są.

Lightroom

Nie oszukujmy się, uważam, że jest to najlepszy program do obróbki zdjęć, ale… Ma swoje minusy, z czego największym jest cena. Co ciekawe, program wbrew pozorom jest dość intuicyjny. Nie potrzeba spędzać godzin na nauce i szukaniu tutoriali. Wystarczy godzinka i podstawowe funkcje ma się od razu opanowane, co już daje fajny efekt na zdjęciach.

program do obróbki zdjęć - lightroom

Alternatywą jest aplikacja Lightroom mobile, która jest darmowa i płatna. Po opłaceniu odblokowują się dodatkowe funkcje, ale można się bez nich obejść. Żeby obrobić zdjęcie, aby odebrało mowę, wystarczy aplikacja w darmowej wersji. Sama obsługa jest prosta i wystarczy poświęcić godzinkę, aby przez zabawę poznać podstawy.

lightroom mobile

Plusy

 • Wersja płatna programu ma swoją alternatywę w postaci darmowej aplikacji.
 • W obu wersjach wystarczy godzinka na nauczenie się podstaw.
 • Obie wersje pozwalają na stworzenie własnych lub dogranie czyichś presetów.
 • Obróbka formatu RAW, jak i JPEG robi wrażenie.

Minusy

 • Program jest płatny. Aplikacja ma kilka fajnych funkcji dopiero po opłaceniu.

Photoshop

Moja miłość od ponad 10 lat. Muszę poszukać, bo gdzieś chyba jeszcze znajdę jakieś fotomontaże z początków nauki. Nie zginęły dzięki temu, że je wywołałam. Cała reszta wyparowała w momencie, kiedy dysk zewnętrzny przestał chcieć współpracować. Przy Photoshopie potrzeba masy czasu, aby nauczyć się podstaw. Nierzadko trzeba też zainwestować, chociaż w tutoriale, aby nie poruszać się w nim jak dziecko we mgle. Oczywiście można poznawać jego tajniki samemu, ale to może zniechęcić.

program do obróbki zdjęć - photoshop

Photoshop również ma alternatywę w postaci aplikacji na telefon. Oczywiście mówię tutaj o darmowej wersji. Można się pobawić, ale cudów bym nie oczekiwała. Mnie nie zachwyciła. Lepiej zobaczyć sobie to w wersji on-line, zamiast zaśmiecać telefon nawet z ciekawości.

photoshop express

Plusy

 • Program ma mnóstwo możliwości.
 • Do programu jest masa tutoriali. Dla niektórych minusem może być język, ale wcale nie potrzeba znać angielskiego, tylko dokładnie przyglądać się krokom.
 • Inwestycja w program pozwala również na posiadanie go np. na telefonie, ale… Jeżeli nie chcemy się uczyć programu, inwestowanie to strata pieniędzy.

Minusy

 • Przy programie minusem jest cena. Darmowa aplikacja jest w zasadzie bezużyteczna.

Zobacz też: Jak usunąć niechciane osoby ze zdjęcia

Podsumowując te dwa programy, nie ma tu lepszego, ani gorszego. Dla mnie za bardzo się różnią. Jeżeli chodzi o obróbkę zdjęć, zdecydowanie bardziej wolę Lightroom. Aplikacja mnie kiedyś tak zaskoczyła, że ma u mnie stałe miejsce na telefonie. Photoshop to kobyła do obróbki zdjęć. Polecam go raczej osobom, które chcą zacząć przygodę np. z robieniem fotomontaży.

GIMP

Nie mogło tutaj zabraknąć alternatywy dla Photoshopa. GIMP to zupełnie darmowy program do obróbki zdjęć. Mnie nie zachwycił, ale nie z powodu opcji, które nie odbiegają od jego płatnego kuzyna. Dla mnie wygląd jest mało intuicyjny, ale pewnie to przez te ponad 10 lat tylko z Photoshopem.

Jeżeli masz ochotę sprawdzić, czy tworzenie fotomontaży jest dla ciebie, GIMP jest do tego idealną opcją.

Snapspeed

Aplikacja, która rozłożyła mnie na łopatki swoimi możliwościami. Tylu opcji za darmo nie ma chyba, żadna inna aplikacja. Jest super alternatywą dla drogiego programu do obróbki zdjęć. W Internecie można znaleźć sporo tutoriali. Ma też jedną super moc, o której niebawem powiem więcej. Aplikacja skradła moje serce. Można tworzyć w niej fotomontaże.

snapspeed

Plusy

 • Darmowa.
 • Mobilna.
 • Pokaźna ilość funkcji.

Minusy

Może denerwować obróbka na telefonie, który nie ma za dużego wyświetlacza.

Program do obróbki zdjęć on-line

Jest tego sporo, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło. Jedne mają więcej możliwości, inne miej. Sama w zasadzie się nimi nie bawię, bo to trochę niebezpieczne. Jednak dla mnie dużym minusem jest brak możliwości zapisania i wrócenia do obróbki za jakiś czas. Oczywiście można zapisać i wgrać ze zmianami, aby robić kolejne, ale nie można wtedy czegoś cofnąć. Co prawda w aplikacjach też jest z tym różnie, mam jednak poczucie, że mam nad tym kontrolę. Istnieje również szansa zamknąć przez przypadek okno przeglądarki i wszystko stracić.

Podsumowując

Oczywiście to tylko kropla co można znaleźć. Aplikacji nawet nie wiem, ile jest na rynku. Wystarczy chcieć poświęcić chwilę, aby poszukać coś dla siebie. Jednak każdy program i aplikacja będą podobne względem uzyskanych efektów obróbki zdjęć. Na tym polu raczej nic nowatorskiego się nie wymyśli. Można jedynie upraszczać interfejs i dawać więcej gotowych rozwiązań. Wybór nie powinien być szukaniem, jaki program do obróbki zdjęć jest najlepszy, a z jakim nam się najlepiej pracuje i czy efekt nas zadowala.

Na rynku jest jeszcze jedna super opcja. Program jest płatny, ale cena jest bardzo atrakcyjna. Nie bez powodu tutaj o nim nie piszę. Sama nie testowałam go na tyle, aby móc o nim coś powiedzieć.

Daj znać w komentarzu, jaki jest Twój ulubiony program do obróbki zdjęć? Aplikacje również się liczą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
1 rok temu

Ja korzystam z Lightroom na telefonie i muszę przyznać ze fajna to aplikacja. Nie zawsze korzystam z niej do obróbki moich widoczków bo nie wszystko mi tam pasuje ale ogólnie lubię się nią pobawić 🙂 próbowałam też zainstalować na komputerze ale coś mi nie idzie i chyba muszę zrobić jeszcze jedno podejście 🙂