przydatne grafiki

Stworzone produkt do sprzedaży to tak naprawdę dopiero czubek góry lodowej. Z tym związana jest cała logistyka, która jeszcze na dodatek musi mieć odpowiednią oprawę graficzną. 

Nie chcę zagłębiać się konkretnie nad kwestią sprzedaży i promocji produktów. Chociaż może powinnam, bo w moim sklepie jest do kupienia ebook o kolorach, ale… Dzisiaj o tej części praktycznej z e-booka, czyli o grafikach. Co jest do wyboru, aby zrobić reklamę swojego projektu. Co jest absolutnie konieczne, bo bez tego wypuszczanie produktu jest trochę bez sensu. Co możesz pominąć, bo w tej dziedzinie nie działasz, ale warto wiedzieć jako ciekawostkę. Nie wiadomo, co się przyda w przyszłości.  

Na wstępie też chcę uspokoić, aby nie wyrywać sobie włosów z głowy, że od razu trzeba inwestować kolejne pieniądze. Nie tak dawno pisałam, jakie 5 produktów możesz stworzyć w Canvie. Grafiki, o których dzisiaj mowa również możesz stworzyć w programie Canva.  

Co na stronę WWW? 

banner

Można powiedzieć, że to taka najprostsza reklama. Warto, aby banner pojawił się na głównej stronie, bo jest najszybciej rzucającym się w oczy elementem. Może się znaleźć na głównej stronie, najlepiej na górze, w pasku bocznym, ale również w tekście wpisu. Taki banner można też umieścić w stopce, ale to lepiej dodatkowo, bo mało kto zjeżdża na sam dół strony. 

Warto mieć kilka bannerów w różnych formach. Warto, aby banner zawierał zdjęcie lub mockup (wizualizacje) produktu, nazwę oraz cenę. Dobrze, kiedy po kliknięciu w taki banner, następuje od razu przeniesienie do sklepu. Oczywiście banner może być również zachętą do zapisu na newsletter lub informacją o jakimś wydarzeniu.  

mockup

Wizualizacja produktu, czyli pokazanie, że produkt można złapać, dotknąć chociaż w niektórych przypadkach nigdy to nie nastąpi.  

Mockup prezentuje produkt w kontekście, w jakim będzie używany. Nie zawsze mamy od razu produkt fizyczny, aby zrobić mu zdjęcia i dlatego korzysta się z mockupów. Stworzonie mockupu od zera do łatwych nie należy, głównie, jeżeli są to bardziej skomplikowane rzeczy. Warto poszukać w Internecie tego, co potrzebujesz, ułatwiając sobie pracę.  

Najczęściej używanym mockapem jest wizualizacja książki i niekoniecznie jako produktu fizycznego a e-booka. Sama również pokazałam e-booka jako książkę.  

przydatne grafiki e-book

Korzystam również z mockupów telefonu komórkowego, aby pokazać, jak w praktyce wygląda tapeta.  

przydatne grafiki telefonów

strona lądowania

Bardziej popularne jest używanie określenia po angielsku, czyli landing page. Jest to strona, która jest poświęcona w szczególności produktowi. Powinny się na niej znaleźć informacje o produkcie, jego zalety, cechy, jak również kiedy jest start sprzedaży, gdzie można dokonać zakupu i fajnie dodać cenę produktu. Taka strona zazwyczaj zawiera sporo grafik, zdjęć, informacji… 

Landing page można również stworzyć do zapisu na newsletter. Można ją stworzyć w programie Canva, ale nie można jej nadać adresu. Wszystko będzie działać jak trzeba, ale link do strony jest generowany przez Canvę.  

Do czego konieczne jest stworzenie okładek?  

e-book oraz workbook

Jest to elektroniczna księża tylko do czytania bądź czytania i uzupełniania. W zależności od tego, co znajduje się w e-booku, jest to nie tylko plik .PDF, ale także formaty na czytniki .EPUB i .Mobi w komplecie.  

Zanim przejdziemy do składania e-booka dobrze trzeba przygotować zawartość. Kolejny krok to podzielenie treści na poszczególne strony, aby wszystko było czytelne i estetyczne. Następnie w zależności od treści dodanie zdjęć lub ilustracji, jakichś tablet, treści ćwiczeń, zostawienie miejsca na uzupełnienie i tym podobne. Zapomniałam o najważniejszym okładka. Można ją stworzyć na początku lub na samym końcu.  

Wspominałam już, że e-booka można złożyć w Canvie. Można robić to od zera lub kupić gotowy szablon i tylko go dostosować.  

E-booka o kolorach składałam w Canvie.  

kursy online

Oczywiście najważniejsza jest treść, ale bez grafiki ciężko taki produkt wypuścić. W zależności od rodzaju kursu może być to tylko jego okładka, ale może być potrzebna również prezentacja. Ewentualnie jakieś karty pracy.  

okładki do webinarów, podcastów, audiobooków

Z webinarami jest podobnie jak z kursami on-line. Audiobooki muszą mieć jakąś okładkę jak np. płyty CD. Podobnie sprawa ma się z podcastami. Jest im potrzebna okładka np. z dodatkowo dopisanym tytułem odcinka.  

A portale społecznościowe?  

gify

Ruszające się obrazki, a tak fachowo to zapętlone animacje, które nie mają początku i końca. Warto się w wolnej chwili im przyjrzeć, nie wiadomo, kiedy będą popularne.  

plansze

Myślę tu o takich do wykorzystania w relacjach na Instagramie. Mogą być to całe stworzone grafiki tylko do publikacji lub częściowe z ostatecznym wypełnianiem tuż przed publikacją.  

posty

Na Facebooku, Instagramie lub YouTube. Nie za duża grafika ze skondensowanymi informacjami o produkcie.  

zdjęcia w tyle

Często można natknąć się na angielską nazwę cover photo. Potrzebne są na Funpagu na Facebooku, na YouTube, ale również na LinkedIn. Siłą rzeczy jest to pierwsza rzecz, jaką widzi się po wejściu na dany profil. W tym miejscu też dobrze umieścić reklamę produktu.  

W sumie, po co te grafiki?  

Wszystkie te grafiki są po prostu formą reklamy. Oczywiście one nie są koniecznością, ale jak inaczej inni mają dowiedzieć się o Twoim produkcie. Nie jest jednak tak, że wszystko trzeba mieć od początku przygotowane, bo inaczej nie warto wypuszczać produktu. Jasne, że warto mieć, ale nie zawsze się udaje. Lepiej produkt wypuścić i tworzyć potrzebne grafiki, niż odwlekać jego publikację z tak błahych powodów.  

Oczywiście im więcej miejsc z reklamą tym lepiej. Mamy dookoła tyle informacji, że potrafią szybko umknąć, więc warto o czymś często przypominać.  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Królowa Karo
5 miesięcy temu

W sieci jest sporo gotowych szablonów, sama Canva też ma ich bardzo dużo, więc nawet bez wielkich umiejętności jesteśmy w stanie wykonać coś, co prezentuje się godnie 🙂

Ania
5 miesięcy temu

Kolejny wartościowy tekst Jolu. Zastanawiam się na e-bookiem o Norwegii od jakiegoś czasu, te to na chwilę obecną tylko taki pomysł 😉 gorzej z realizacją bo pracy jest strasznie dużo przy tym 🙂

Sady Sana
5 miesięcy temu

Już widzę, że Canva może mi się przydać. Będę musiała się nią pobawić :). Zawsze mam problem z fajnymi grafikami a program dość przejrzyście wygląda 🙂