publikacja wpisu WordPress

Formy publikacji wpisu WordPress

WordPress oferuje nam trzy różne formy obchodzenia się z wpisami. To, co szykujemy do publikacji, wcale nie musi być od razu publiczne. Niektóre treści mogą być tylko dla wybranej grupy osób.

Publikacja wpisu WordPress

  • wpis publiczny

Zdecydowanie najczęściej używana forma publikacji wpisu na blogu. W końcu treści tworzymy po to, aby ktoś mógł je później przeczytać. W zasadzie wystarczy tylko dodać treść oraz tytuł i kliknąć publikuj.

Bez względu na to, czy zajmiemy się SEO przed publikacją wpisu, czy już po a może nawet wcale i tak zostanie on znaleziony przez roboty wyszukiwarek, i wpisany do indeksu. Chyba że sami dodaliśmy odpowiednie kody, aby roboty nie widziały wpisu. W tym celu należy przed publikacją „oznaczyć ” tekst jako noindex, która mówi robotom, że nie mają tej treści umieszczać w swoim indeksie. Dostęp do takich opcji bez znajomości kodów możemy uzyskać dzięki wtyczce WordPress SEO Yoast.

Tworząc każdy nowy wpis, ma on z automatu nadane bycie publicznym po publikacji.

  • wpis prywatny

Wpis tworzymy tak samo, jak powyżej z tą małą różnicą, że przed jego publikacją, musimy zaznaczyć w opcjach, że ma on być prywatny.

Taki wpis nie będzie widoczny dla czytelnika bloga w żadnym miejscu. Nie jest również widoczny dla wyszukiwarek robotów, a więc nie zostanie wpisany do indeksu. Wpis jest widoczny wyłącznie dla osób, które mają do tego prawo. Z zasady jest to administrator lub edytor, który ma przyznane prawa do zarządzania wpisami.

  • szkic wpisu

Jak sama nazwa wskazuje, jest to wpis, który dopiero mamy w planach opublikować, ale jeszcze nad nim pracujemy. Zapis wygląda identycznie jak w przypadku dokumentu zapisywanego w programie tekstowym. Można go w każdej chwili edytować, a kiedy przyjdzie czas, opublikować. Wpis ze statusem szkicu nie jest widoczny dla robotów wyszukiwarek, bo nie jest jeszcze publiczny.

  • wpis zabezpieczony hasłem

Możemy również dodać hasło do wpisu, aby tylko osoby je znające mogły daną treść przeczytać. Znowu wystarczy wybrać odpowiednią opcję z listy dostępnych form publikacji, wpisać hasło i zatwierdzić. Po publikacji wpis jest publiczny, ale dostępny tylko dla osób wtajemniczonych.

Właśnie, jako że taki jest publiczny, zostaje zauważany przez roboty wyszukiwarek, które wpisuję go do indeksu z odpowiednią adnotacją o zabezpieczeniu hasłem. Warto unikać takich wpisów i przed publikacją nadać wpisowi odpowiedni status, czyli noindex. Jak już pisałam, roboty nie wezmą pod uwagę takie wpisu w swoich indeksach.

Wpisy na blogu zabezpieczone hasłem są bardzo przydatne, jeżeli chcemy stworzyć coś tylko dla osób zapisanych np. na nasz newsletter. Na stronie może być kurs, do którego hasło dostają dopiero osoby po uiszczeniu opłaty. Warto pamiętać, że znać hasło, to dopiero polowa sukcesu. Trzeba mieć jeszcze adres takiego wpisu czy strony (cała strona z wieloma wpisami też może być tak zabezpieczona).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments