darmowe mockupy

Skąd brać darmowe mockupy? Mockupy są ogromny ułatwieniem przy prezentowaniu swoich produktów zarówno fizycznych, jak i cyfrowych.

Obecnie coraz bardziej popularne stają się paczki grafik. Czy kupowane od osób, które je tworzą. Czy też tworzone samemu do wielokrotnego wykorzystania w razie potrzeby. Te grafiki są również w pewnym sensie mockupami.

Czym jest mockup?

Najprościej rzecz ujmując, są to zdjęcia lub grafiki, które mają elementy do podmiany. Dzięki nim możesz zaprezentować np. książkę bez posiadania jej w rękach, wystarczy jej cyfrowa wersja. Możesz zaprezentować np. tapety na monitorze bądź telefonie, nie posiadając fotogenicznego sprzętu.

Jak mockupy wyglądają w praktyce?

Na początek mam kilka przykładów, które możesz znaleźć u mnie na blogu. Prezentując tapety na telefon do pobrania, wykorzystuję mockup telefonu. 

Uzupełniony mockup telefonu o zimową tapetę.

Świąteczne tapety na telefon

Oczywiście, w ten sam sposób możesz prezentować produkty fizyczne. Wykorzystując mockupy możesz pokazać i promować np. książkę, zanim opuści drukarnię, a nawet do niej trafi. 

Czyli z jednej strony bardzo użytkowe wykorzystanie, do prezentowania już gotowych produktów. Z drugiej do pokazania tego jak np. logo będzie wyglądało na długopisie, ołówku czy kubku.

Mockupy dzielą się na dwie grupy pod względem możliwości ich edytowania:

  • Głównie pliki z rozszerzeniem .pad, które można edytować w programie Photoshop. Zamiast niego można wykorzystać program Photopea, który działa w przeglądarce.
  • Wersję mockapów, które można edytować z poziomu danej strony. Niektóre bazy dają możliwość od razu dostosowania pliku, bez ściągania go. Nie trzeba zastanawiać się, co dalej z nim zrobić.

Muszę przyznać, rzadko korzystam z miejsc, gdzie są darmowe mockupy, które można od razu dostosować. Super rozwiązanie, ale czasami jest mały wybór. Jestem wierna programowi Photoshop. Jeżeli instruuję kogoś, aby mógł samodzielnie podmieniać produkty, wybieram program Photopea.

Gdzie szukać darmowe mockupy

FreeDesignResources

Pokaźna baza darmowych mockupów, ale nie tylko. Tutaj nie ma oklepanych pomysłów na prezentacje swoich produktów z różnych kategorii. To jest miejsce, z którego można pobrać połowę rzeczy, jak nie wszystkie. Można też przepaść na długi czas w samym oglądaniu, a nawet podłapać pomysły na swoje nowe produkty.

FreeDesignResources

Freebiesbug

Potrzebujesz czegoś technicznego np. telefonu do zaprezentowania tapety, tutaj znajdziesz dużo takich mockupów. W propozycjach na tej stronie urzeka mnie ich prostota. Wolę, aby pierwsze skrzypce grało to, co na wyświetlaczu, nie sprzęt, który to prezentuje.

darmowe mockupy z Freebiesbug

GraphicsFuel

Powiedziałabym, że to bardziej szablonowa prezentacja mockupów, ale w jakim stylu. Nie ma tu nudy, a każdy szczegół jest dopracowany z ogromną dbałością. Można przepaść na długi czas oglądając, bo klasycznie, nie znaczy nudnie.

 GraphicsFuel

GraphicBurger

Jeszce jedno miejsce, gdzie są darmowe mockupy w stylu klasycznie, nie znaczy nudnie. Niestety i na tej stronie przepadam na długi czas. Dodatkowo, podczas oglądania rodzą się u mnie pomysły na nowe produkty. Nie chodzi o tworzenie samo w sobie, ale miejsca z mockupami super rozwija wyobraźnię.

darmowe mockupy z GraphicBurger

Kilka słów o licencji

Fakt, że mockapy są darmowe, nie znaczy, że można zrobić wszystko, co chcesz. Warto za każdym razem zajrzeć do licencji, często wystarcza ta umieszczona na stronie udostępniające darmowe mockupy. Czasami jednak licencja jest dołączona do pobranego pliku.  

Korzystasz z mockupów, czy wolisz prezentować wszystko na swoich zdjęciach?

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna 7.8
1 rok temu

Ciekawe wiadomości zresztą jak zwykle. Pozdrawiam