slajdy na Instagramie

Slajdy na Instagramie – 5 kreatywnych pomysłów na wykorzystanie

Nie da się ukryć, że jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej obrazkowym. Lepiej sprawdzają się krótki, zwięzłe treści opatrzone przyciągającymi oko obrazkami. Patrząc na tę tendencję, nie ma się co dziwić, że jedną z popularniejszych form przekazu treści są infografiki.

Z początku Instagram faktycznie był platformą, gdzie królowały kadry z codziennego życia.  Mało kto przejmował się bardzo tym, jak zdjęcie wygląda, o obróbce przed publikacją myśleli nielicznie. Z czasem na Instagramie zaczęły się pojawiać inne prace takie jak rysunki, grafiki, nadal zdjęcia, ale tym razem przedstawiające rękodzieło czy jedzenie aż pojawiły się slajdy na Instagramie. Zaczęło się od pamiętnika, który z czasem zaczął być dobrą formą do przekazywania wiedzy, pokazywania siebie, swojej marki.

Slajdy na Instagramie

Na Instagrami już od jakiegoś czasu jest możliwość dodania więcej niż jednego zdjęcia. W jednym poście można dodać maksymalnie 10 zdjęć. Warto się temu przyjrzeć i pomyśleć nad wykorzystywaniem nawet przy publikacji kadrów z codzienności.  Poniżej znajdziesz kilka kreatywnych pomysłów na wykorzystanie karuzel.

1 | Przed i po

Fajnym pomysłem jest pokazanie tego, jak coś wyglądało przed a na kolejnym zdjęciu po. Można to wykorzystać do makijaży, fryzur, wystroju wnętrz, ogrodów. Ogranicza Cię w tym momencie tylko Twoja wyobraźnia. Fajnym pomysłem na przykład jest pokazanie zdjęcia, które jest prosto z rolki aparatu, a następnie pokazanie tego samego zdjęcia po obróbce. Ciekawym pomysłem jest dodanie do tego w opisie czy to historii zdjęcia, czy nawiązanie do obróbki. Nie trzeba bazować tylko na obrazach. Warto przemyśleć inną formę opisu, żeby nie mówić, że ma na Instrgamie małe znacznie.

2 | Portfolio, nowa oferta

Karuzele to świetna opcja na pokazanie np. nowych produktów z jednej serii. Nawiązując do typowego portfolio, fajnym pomysłem jest pokazanie kilku zdjęć z jednej sesji, aby zwrócić uwagę odbiorcy na spójność. Przy oglądaniu osobnych zdjęć można tego nie wychwycić. Fajnie też np. pokazać serię obrazków, ilustracji co pokazuje, że mamy dobre oko i wyobraźnię do stworzenia opowiadania przy wykorzystaniu rysunków.

3 | Unboxking (kreatywna reklama)

Reklama jest nudna? Nie masz na nią pomysłu? Użyj karuzel do pokazania procesu z otwierania paczki. W tym momencie zdjęcia nie muszą być super kreatywne, wyszukane ich siłą przyciągania jet oryginalność bycia jednym opowiadaniem. Bo dopiero całość tworzy spójny przekaz i jest odbierana tak, jak tego chcesz. To nie musi być tylko otwieranie. Można wpleć efekt przed i po użyciu danego produktu.

4 | Historia, fotorelacja

Historia, czyli to, co cały czas już wspominam, że karuzela ma tworzyć spójne opowiadanie. Wspominałam o pokazaniu czegoś przed i po, a gdyby na tym się nie skończyło? Historie będzie tworzyć pokazanie etapów np. powstania produktu.

Kiedyś była ograniczona ilość klatek kliszy, więc trzeba było robić bardziej świadomie zdjęcia. Obecnie jedynym ograniczeniem jest miejsce na karcie, powstają dziesiątki jak nie setki zdjęć. Forma fotorelacji i ograniczenie na Instrgamie do 10 zdjęć pozwala zrobić selekcję tego, co się posiada. Opowiedzenie całego wydarzenia w maksymalnie 10 klatkach.

5 | Tutorial czyli krok po kroku

Myślę, że pokazanie krok po kroku, czyli tłumaczenie, uczenie czegoś. Jedynym ograniczeniem jest limit 10 zdjęć. Bardzo popularne stało się tworzenie infografik w formie kwadratów. Do tej pory kojarzyły się z dłuższą forma, widoczną od razu całą. Fajną formą pokazania czegoś krok po kroku jest np. pokazanie obróbki zdjęcia. Możesz pokusić się nawet na stworzenie przepisu w takiej formie.

Na moim koncie jak do tej pory znalazły się dwie karuzele. Jedna to było zdjęcie przed i po. Spotkały się nawet z całkiem dobrym odbiorem.  Drugie były świąteczne tapety, tym razem odbiór był umiarkowany. Wszystko zależy od tego, co się publikuje, dobrze przemyślane slajdy, które na Instrgamie mają potencjał na duże zasięgi.

Jestem ciekawa czy wykorzystujesz taką formę przekazywania czegoś, a może dopiero masz w planach? A może masz inne pomysły, jak jeszcze można wykorzystać slajdy na Instagramie, aby zaangażować fanów i zachęcić ich do interakcji, podziel się nimi w komentarzu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna 7 8
9 miesięcy temu

Fajne, kreatywne porady np taka karuzela zdjęć. 😉

Królowa Karo
9 miesięcy temu

Ja póki co ze slajdów nie korzystałam, ale rzeczywiście dałaś fajny pomysł jak je kreatywnie wykorzystać.