trendy w grafice 

Tak jak w modzie, tak samo w grafice, trendy pojawiają się i zmieniają w zawrotnym tempie. Nagłe pojawienie się i nierzadko nagle zniknięcie.

Na 2022 rok jest kilka ciekawych trendów, którym warto się przyjrzeć. Niektóre wydają się banalne do wprowadzenia, a w praktyce zaskakują skomplikowaniem. Inne przerażają formą, ostatecznie są proste do wykonania i są strzałem w dziesiątkę, kiedy dopiero zaczynasz zabawę z grafiką. 

Trendy w grafice na 2022 rok będą sprzyjały odważnym krokom i wyróżniającym się. Myślę, że teraz jest dobry moment na naukę lub zmianę stylu, jeżeli masz na to ochotę. W zasadzie nie można popełnić błędu. W tym roku można spokojnie mówić, że tak miało być, że było zaplanowane. 

Trendy w grafice 

Kolor

Na pierwszym miejscu listy trendów musi być kolor. Już jakiś czas temu Instytut Pantone ogłosił, że kolorem roku 2022 jest Very Peri. Najprościej mówiąc, jest to odcień fioletu łączący w sobie chłodne i ciepłe tony. Jest to kolor zdecydowanie inspirujący do kreatywnego działania i niepohamowanej ekspresji. Sprzyja zabawie i eksperymentom. Ten kolor przez to, że nie jest zdecydowanie ciepły czy zimny potrafi dobrze komponować się z innymi kolorami. 

Myślę, że Twojej uwadze nie umknęło, że gdzieś od połowy 2021 roku zyskał na popularności kolor lawendowy. Colora x WGSN prognozuje, że będzie on kolorem 2023 roku. Ma potencjał o ile, po obecnym roku nam się kolor fioletowy nie znudzi. Jednak na 2022 Colora x WGSN postawił na Orchid flower, czyli intensywny odcień różu z domieszką fioletu. Myślę, że w obecnych czasach wszyscy potrzebujemy tej pozytywnej i energetycznej mocy tego koloru. 

Wielokolorowe palety

Nie trzeba się trzymać tylko dwóch określonych na ten rok kolorów. Jeżeli nie do końca czujesz, jak komponować kolory, to trend dla Ciebie. W tym roku nie trzeba ograniczać się do dwóch czy trzech kolorów. Rok 2022 zdecydowanie stawia na kontrastowość barw. 

Przy obecnym trendzie już nie trzeba się kolorystycznie ograniczać. Można się zainspirować stylistyką z lat 80′ i 90′. W tym roku przejdą niepasujące do siebie kolory i psychodeliczne wzory, ale… Nie obawiaj się, jeżeli to nie Twój klimat, pastele nadal są modne. Ma to związek z kolejnym trendem nawiązującym do lat 70-tych. 

Nostalgia

Skoro nawiązanie do lat 70-tych to mamy retro. Czas powrotu do ziarna np. na zdjęciach, specyficznych filtrów, delikatnego oświetlenia oraz miękkich kształtów i ceni. Powrót do czasów analogowym. 

Wydaje mi się, że ten trend jest pokłosiem tego naszego przymusowego zdalnego życia. Następuje powrót do takich elementów jak: 

  • podarte lub pomięte kartki
  • kolorowe taśmy klejące 
  • nakładane na siebie warstwowo elementy 
  • polaroidy, kasety, naklejki, czyli różne elementy nawiązujące do minionych czasów

Typografia 

A co z tymi bardziej popularnie nazywanymi czcionkami? Trendy są odważne, wyraziste, mocne. Popularne są kroje grube, balonowe, napompowane, które nawiązują stylistyka do lat 70′ – 90′. Nie tylko o same kształty liter chodzi, ale również ich podbicie poprzez gruby cień lub obramowanie. Napisy muszą być dobrze widoczne.

Jednak takie kroje nie nadają się do małych grafik, ewentualnie jedna, może dwie litery. Przy małych formatach jest to nieczytelne. Nie jest to równie font do wykorzystywania przy akapitach, ale pamiętam czasy, kiedy ich używanie było dość popularne.

Balans nie tylko w przyrodzie, ale również w trendach być musi. Trendy w typografii sięgają również do art déco. Zostajemy co prawda przy mocnych akcentach retro, ale są one bardziej eleganckie i nowoczesne. Litery są bardziej powykrzywiane.

Gradient 

Ten trend ponownie zagościł w 2021 roku. Były lata, kiedy gradient był bardzo popularny i wykorzystywany dosłownie do wszystkiego. W zeszłym roku były popularny w pastelowej odsłonie, jak również w bogatych kolorach. 

Brutalizm i anty-design

Mamy tu do czynienia ze stylem, w którym na pierwszy rzut oka nic do siebie nie pasuje. Dziwne fonty, nieuporządkowanie, czyli to, co zazwyczaj jest odradzane przy tworzeniu grafik. W tym trendzie nie ma brzydkich projektów, czy źle wykonanych. Jeżeli nie czujesz się pewnie, ale chcesz zacząć tworzyć grafiki to idealny czas. Eksperymentuj i twórz bez obaw, że coś będzie brzydkie i zostanie skrytykowane. Mów, że Twoja praca wpisuje się w obecne trendy. 

Maksymalizm 

Kolejnym trendem jest maksymalizm, czyli dużo kolorów czy kontrastujących wzorów. Trend łączący w sobie różne techniki graficzne, takie jak zdjęcia, ilustracje i typografię. Kojarzy Ci się to z czymś? Już w zeszłym roku zaczęło pojawiać się coraz więcej kolaży, bo to nic innego jak maksymalizm. 

Odręczne elementy

Czas już na ostatni trend 2022 roku, czyli powrót do ilustracji i odręcznej typografii. W grafikach wolna przestrzeń np. wkoło osoby jest zapisana i zarysowana, ozdobiona. Ten trend nie jest na szczęście, tylko nawiązaniem do samej typografii. Jest nawiązaniem do maksymalizmu z jakimiś bazgrołami, odręcznymi ozdobnikami lub fragmentami ilustracji.

Jak trendy wyglądają w praktyce? 

Zachęcam do zabawy z trendami. Nie bój się eksperymentów. Moim zdaniem to dobry czas na początek nauki grafiki. Jak możesz przeczytać, wiele chwytów jest dozwolonych i nie popełnia się wielu błędów. 

Oczywiście też nie chodzi o porzucenie swojego stylu, jeżeli już go masz w pogoni za trendami. Zachęcam jednak do eksperymentów, nawet jeżeli pracę ostatecznie wylądują w szufladzie. Takie zabawy to fajny trening kreatywności.

Podsumowanie

Możesz mieć wrażenie, że te trendy w grafice już były, a na dodatek wszystkie łączą się ze sobą, jeden przechodzi w drugi i jest w tym sporo racji. Zanim nastały cyfrowe czasy wiele z tych trendów już było modne w grafice. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments