triki w Canvie

Kolejna porcja przydatnych trików przy tworzeniu grafik w programie Canva. Prace warto sobie ułatwiać i upiększać grafiki.

Sama coraz częściej zaglądam do Canvy. Tworzenie grafik z gotowych elementów typu mockup bardzo przyspiesza pracę. Ona staje się o wiele przyjemniejsza. Zdecydowanie bardziej wolę Photoshopa kojarzyć z tworzeniem fotomontaży niż grafik. Oczywiście raz stworzoną grafikę, wykorzystuję wielokrotnie, ale sam proces jej tworzenia jest dłuższy niż w Canvie.

Mam plan, aby do końca tego roku stworzyć bazę grafik na własny użytek właśnie w Canvie. Małymi krokami działam w sprawie. Przekonuje mnie fakt, że sporo rzeczy można dorzucić do niej. Trochę gorzej z fontami (czcionkami), ale wolę coś tam wybrać, aby ułatwić sobie pracę.

Triki w Canvie – 5 przydatnych opcji

W sumie są cztery opcje, o których jeszcze nie wspominałam. Jedna to przypomnienie, ale uważam, że warto jeszcze raz o niej wspomnieć.

Sprawdzanie odległości między elementami

Czasami dodaje się do grafiki kilka, kilkanaście elementów do projektu i trzeba je ułożyć. Można wprowadzać artystyczny nieład, ale to nie do wszystkiego pasuje. Częściej jednak chce się mieć wszystko równo poukładane. Wystarczy zaznaczyć dany element i trzymać wciśnięty ALT i przesuwać kursor myszki na elementach.

triki w Canvie - sprawdzanie odleglosci

Przesuwanie elementów o 10 w wybranym kierunku

Tworząc grafiki w Photoshopie, liczę na piechotę o ile przesunąć daną rzecz. Wszystko działa super, jeżeli przesunięcie nie jest duże. Zdarzyło mi się nie raz pomylić, musiałam cofnąć dany element i zaczynać obliczenia od nowa. W Canvie przesuwanie jest łatwiejsze, bo można liczyć po kolei, ale można skoczyć od razu o 10. Wystarczy trzymać wciśnięty SHIFT i nadusić na strzałkę, w którym kierunku chce się dany element przesunąć.

Przesuwanie elementów o 10 w wybranym kierunku

Zaznaczanie wybranych elementów

Zasada w Canvie jest w zasadzie taka sama jak w innych programach lub systemie operacyjnym. Wystarczy przytrzymać SHIFT i zaznaczać po kolei każdy elementy, aby stworzyć z nich grupę. Taką grupę można całą przesunąć lub usunąć. Nie potrzeba działać na każdym elemencie z osobna.

Zaznaczanie wybranych elementów

Zawijanie tekstu po okręgu

Więcej na ten temat pisałam w poście o ciekawych elementach urozmaicających grafiki w Canvie, ale myślę, że warto to jeszcze raz przypomnieć. Bardzo lubię efekt napisu ułożonego po okręgu. Jest takim fajnym ozdobnikiem. Tak ułożony napis przypomina mi pieczątkę.

zawijanie tekstu po okręgu

Masowa zmiana małych liter na wielkie

Masowa zmiana, czyli nie trzeba napisu kasować, aby z małych liter zrobić wielkie. Wielkość liter można także zmieniać w kilku tekstach jednocześnie. Po zaznaczeniu tekstu wystarczy wcisnąć CTRL + SHIFT + K i gotowe.

Masowa zmiana małych liter na wielkie

Jakie triki w Canvie Ty znasz? Korzystasz z nich?

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Królowa Karo
7 miesięcy temu

Dla mnie – która nie jest grafikiem – Canva to jest najlepszy wynalazek!

Krystyna 78
7 miesięcy temu

Ciekawe pomysły, duże uproszczenia w pracy graficznej dla każdego. Pozdrawiam

Ania
Ania
5 miesięcy temu

Jola dzieki Twoim wpisów o Canvie częściej zaglądam do tego programu i korzystam z niego. Zrobilam sobie nowe logo nawet całkiem podoba mi się 🙂
Dziekuje bardzo 🙂