tworzenie grafik

Przez kilka lat sama myślałam, że tworzenie grafik jest niedostępne dla zwykłych ludzi i trudne. A co najzabawniejsze, już miałam spore doświadczenie w tworzeniu fotomontaży, a dalej tak myślałam.

Czasami nadal zdarza mi się z tyłu głowy słyszeć pewne mity związane właśnie z tworzeniem grafik. Kiedy mam nastrój przeszukiwania ofert pracy, okazuje się, że sporo mitów ma się aż za dobrze. Postanowiłam o kilku mitach napisać, aby pokazać Ci, że możesz tworzyć grafiki samodzielnie. Staram się na każdym kroku pokazać Ci, że to nie jest trudne i jak chcesz, poradzisz sobie z tym.

Dawno temu w odległej galaktyce

Nie będę sobie wyliczać wieku, ale to było już dawno, a zaczynałam od nauki tworzenia fotomontaży. Po drodze było dużo frustracji, ale i satysfakcji, kiedy zaczęło mi wszystko wychodzić. Miało być inaczej, ale wylądowałam na informatyce. Miałam trochę webdesignu (tworzenia stron internetowych), ale w kodach. Ja za szybko chcę wszystko napisać i przestawiam przez to literki, z tego powodu nie szło mi za dobrze. Potem się czyta tak, jak być powinno, a nie tak, jak jest napisane. Było jeszcze kilka przedmiotów związanych z dość twórczą pracą, ale podejmując różne decyzje, najpierw robiłam, dopiero po bardzo długim czasie myślałam.

Na studiach serce zabiło mi mocniej do sztucznej inteligencji. Trochę szkoda, że tego nie pociągnęłam, potem się miotałam. Ostatecznie wróciłam do grafiki i zaczęłam szukać, w czym czuję się najlepiej.

Mity, o których chcę napisać, kiedyś były bardziej prawdziwe, ale… Nie mogę się tak do końca z tym zgodzić, patrząc, kiedy zaczynałam i do czego miałam dostęp. Fakt narzędzi nie było za dużo i były bardzo drogie, ale to były czasy, że jak ktoś wiedział gdzie szukać, to je miał na własny użytek. Dostęp do wiedzy był równie łatwy, jak dzisiaj. Trzeba było tylko chcieć poszukać.

Tworzenie grafik tylko dla grafików

Przez długi czas sama w ten mit wierzyłam. Tylko że graficy się sami z siebie nie rodzą. Oczywiście są dziedziny, w których trzeba mieć fachową wiedzę. Takim bezapelacyjnym przykładem jest przygotowywanie materiałów do druku. Na projektowanie identyfikacji wizualnej składa się ogrom elementów nie tylko logo i kolory. Jeżeli chcesz mieć od razu całość identyfikacji, lepiej zainwestować w kogoś, kto się tym zajmuje. Poza tym jest wiele rzeczy, które możesz wykonać samodzielnie.

Chcę Ci pokazać, że możesz wiele rzeczy sobie zaprojektować. Że nie potrzeba do tego tajemnej wiedzy. W programy nie potrzeba inwestować miliona monet, nawet żeby robić proste fotomontaże. Składanie e-booków, tworzenie prezentacji, powalającego CV czy np. zaproszeń.

Trochę strzelam sobie w kolano, przekazując wiedzę, bo uszczuplam sobie ilość klientów, ale… Bardziej zależy mi na tym, aby nie powielać mitu i udowodnić Ci, że też możesz tworzyć grafiki. Niebawem napiszę szerzej o tym, kiedy trzeba szukać profesjonalisty. Może też przy każdym pokazywaniu Ci jak coś stworzyć, postaram się dopisać coś, dlaczego profesjonalista mógłby się przydać.

Tworzenie grafik wymaga talentu plastycznego

Trochę talentu potrzeba, ale nie koniecznie od razu plastycznego. W wymiarze artystycznym jak np. fotomontaże potrzeba talentu plastycznego, bardzo się przydaje. Przy tworzeniu innych grafik potrzeba podstawowej wiedzy i wyczucia smaku, estetyki.

Przy tworzeniu grafik nie musisz mieć zdolności manualnych, a tym bardziej rysować. Dla mnie to taki inny rodzaj puzzli. Takimi puzzlami są również kolaże, przy których potrzeba głównie wyczucia estetyki i wyćwiczenia oka, na co zwracać uwagę. Wielu rzeczy można się nauczyć, czy wyćwiczyć.

Talent plastyczny ułatwia i przyspiesza sporo kwestii, ale bez niego też sobie świetnie poradzisz.

Tworzenie grafik wymaga drogich programów

Kiedy ja zaczynałam swoją naukę, wymagało to drogich programów lub wiedzy, gdzie ich szukać. Pisałam już o wielu bardzo fajnych darmowych narzędziach, a co ciekawe, nie tylko amatorzy z nich korzystają.

Co do konkretnych programów jest sporo mitów o Canvie. Oczywiście, że są lepsze programy, ale czy trzeba przy tworzeniu grafik od razu wytaczać ciężką amunicję? Canva radzi sobie super z wieloma rzeczami i nie musisz uczyć się jakiegoś bardziej skomplikowanego programu, tylko dlatego, że jest lepszy.

Musisz mieć profesjonalne wykształcenie żeby tworzyć grafiki

Nie tylko ta podstawowa wiedza jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Bezpłatna jest dobra na początku drogi, aby popróbować, poszerzyć wiedzę, sprawdzić, czy dana rzecz Cię interesuje. Możesz również znaleźć masę kursów, które nie koniecznie są bardzo drogie. Jedyny minus, że większość jest w języku angielskim.

Jakie z tego wnioski?

Uważam, że opanowanie podstaw grafiki jest w Twoim zasięgu. Nie musisz od razu aspirować do bycia zawodowcem, aby stworzyć coś dla siebie. Zwróć uwagę, jak często potrzebujesz jakiejś grafiki. Policz sobie teraz, że za każdy pierdół masz zapłacić jakieś 10 – 20 zł. Ile więcej masz w portfelu dzięki poszerzaniu swojej wiedzy?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
7 miesięcy temu

To może i dla mnie coś się uda zlepić skoro nie trzeba tu szkół i mieć super talentu 🙂
Świetny wpis Jolu, czekam ma kolejny 🙂

Królowa Karo
7 miesięcy temu

To prawda, jest tyle programów, tyle możliwości, tyle szablonów, że wiele można zrobić samemu na własne potrzeby.

7 8 Krystyna
7 miesięcy temu

Bardzo ciekawie ujęłaś temat. Moim jednak skromnym zdaniem, choć ciut wyczucia plastycznego to trzeba posiadać przy tworzeniu grafik. Miałam kiedyś znajoma, która uważała, że łatwiej hej przekazać swoje uczucia poprzez śpiew niż rysunek. Trudno jej by było tworzyć grafikę. Pozdrawiam