Odpowiednio dobrane kolory to praktycznie połowa sukcesu. Trochę jak za dotknięciem magicznej różdżki można przykuć czyjąś uwagę albo szybko zniechęcić, bez możliwości obrony.

Oczywiście jest wiele stron oferujących gotowe rozwiązania, które są bardzo przydatnym. Bywa jednak tak, że po spędzaniu nie tylko godzin, a nawet dni na szukaniu, nie znajdujemy czegoś, co nam odpowiada. I mówię to z doświadczenia, bo okazuje się, że nawet określenie głównego koloru nie pomaga. Wspominałam już o tym trochę przy okazji mówienia o tworzeniu palety kolorów.

Po prawie roku przegrywania z wyborem koloru dla siebie postanowiłam, że trzeba zmienić taktykę. Zaczęłam od stworzenia tablicy na Pintreście i szukania zdjęć, które wpisują się w moje poczucie estetyki. Zawężając to oczywiście tylko do dwóch kolorów, z czego jeden z nich ma być tym głównym. Przyszedł w reszcie czas na odczytanie kolorów ze zdjęcia i tu mam kilka możliwości. Jedno to nieśmiertelny Photoshop, inne to równie dobre rozwiązania, ale nie zmuszające nas do inwestowania dodatkowych pieniędzy.

Tworzenie palety kolorów – Photoshop

1. Otwieramy zdjęcie, którego kolory chcemy poznać.

2. W menu u góry po lewej stronie wybierz PLIK -> ZAPISZ DLA INTERNETU. Na ekranie pojawi się nowe okienko

Photoshop - tworzenie palety kolorów - opcja zapisz dla internetu.

3. W nowym oknie spójrz na trzy opcje po prawej:

Okno zapisu dla internetu w Photoshop.
  • USTAWIENIA – z rozwijanej listy wybieramy pozycję PNG-8. W polu TABLICA KOLORÓW pojawią się różnokolorowe kwadraciki.
  • Poniżej ustawień jest opcja KOLOR, która pozwala na określenie ile kolorów (ile kwadracików), chcemy ze zdjęcia odczytać. Najlepszym wyborem jest ustawienie tutaj 16 kolorów. W większej ilości kolory się za mocno rozmywają, w mniejszej zaś, są za mało różnorodne.
  • W oknie TABLICA KOLORÓW pojawią się kwadraciki z określoną ilością kolorów wyciągniętych ze zdjęcia.
Wybór ilości pikseli z czytanych ze zdjęcia.

4. Czas zapisać odczytane kolory, aby to zrobić, kliknij ikonę, która znajduje się po prawej stronie nad tablicą z kolorami. Po jej rozwinięciu wybierz, ZAPISZ TABLICĘ KOLORÓW.

Menu do zapisania tablicy kolorów.

5. Plik zapisuje się w dedykowanym formacie ACT dla programu Photoshop i tylko w nim może zostać później odczytany.

6. Po zapisaniu zamykamy okno z możliwością zapisu, przechodzimy do głównego okna i w panelu bocznym po prawej stronie wybieramy PRÓBKI lub OKNO -> PRÓBKI. Zupełnie w rogu ukrywa się ikona z trzema poziomymi paskami i strzałką przed nimi. Rozwiń listę i wybierz, ZAŁADUJ PRÓBKI.

7. Po zatwierdzeniu wybranego pliku w okienku z próbkami pokazują się kolory, które chwilę wcześniej odczytaliśmy ze zdjęcia.

Wczytanie kolorów pobranych ze zdjęcia.

Rozwiązania dostępne w Internecie

Adobe Color CC

Po pierwsze trzeba przestawić opcje, po lewej stronie na WYDZIEL Z OBRAZ i wczytać zdjęcie, z którego chcesz odczytać kolory.

Adobe Color CC - tworzenie palety kolorów - dodawanie własnego zdjęcia, aby pobrać kolory.

Po wczytaniu zdjęcia z lewej strony pokazują się różne opcje odczytania kolorów. Po prawej u góry konkretne kolory. Oczywiście kolory możemy tutaj sami dobierać, przesuwając kółka na zdjęciu.

Kolory z wgranego zdjęcia w Adobe Color CC.

Fajnym rozwiązaniem jest np. Color Hunter, gdzie również możemy wczytać swoje zdjęcie, aby wyciągnąć z niego kolory. Tutaj jednak nie mamy już możliwości samodzielnego dostosowania kolorów, musimy zgodzić się na to, co zostało nam przez stronę zaproponowane.

Color Hunter - tworzenie palety kolorów - uzyskane kolory z wgranego zdjęcia.

Podsumowanie

Nie istnieje idealne rozwiązanie do tworzenia palety kolorów ze zdjęcia. Będą osoby zadowolona z programu Photoshop, gdzie do wyboru mamy wiele odcieni i jeszcze więcej możliwości ich dostosowania. Inni będą bardziej zadowoleni z Adobe Color, który daje możliwości na samodzielne dostosowanie, ale jego gotowe podpowiedzi są tak dobre, że nie trzeba się na siłę bawić w zmiany. Jeszcze inna grupa znajdzie Color Hunter jako idealne rozwiązanie. W jakimś stopniu jest to gotowe rozwiązanie, ale daje indywidualność, dzięki możliwości wgrania własnego zdjęcia.

Jestem bardzo ciekawa, z jakiej drogi Ty korzystasz, dobierając kolory. A może znasz jakieś fajne strony lub narzędzia, o które warto powyższą listę rozbudować. Daj koniecznie znać w komentarzu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
2 lat temu

Naprawdę praca z kolorami , aczkolwiek bardzo odpowiedzialna, to czysta przyjemność

Matka na Szczycie
2 lat temu

Ciekawy i inspirujący wpis 🙂

Ania
Ania
2 lat temu

I wtedy jak się zobaczy takie zdjęcia to i się chce takiej zorzy 🙂

dorota z kobietytomy

Super, tyle możliwości, jest co robić