usuwanie elementów ze zdjęcia

Pisałam już raz o tym, że warto usuwać kogoś lub coś ze zdjęcia, kiedy ten element psuje cały efekt. Było to jednak w płatnym programie, przyszedł czas po wielu testach na darmową aplikację.

Z pomocą przychodzi aplikacja Snapseed, której jedną z zalet jest usuwanie elementów ze zdjęcia. Ma też nieoceniony plus, że jest na telefonie, a to nim coraz częściej robimy zdjęcia. Koniec wkurzania się, że kolejne zdjęcie leci do kosza, bo np. ktoś z rodziny wsadził palec w kadr, którego nie da się już powtórzyć. I tak zajmuje miejsce na karcie, bo żal wyrzucić, ale też wstyd pokazać komuś.

Aplikacja Snapseed

Aplikację przetestowałam na mniej i bardziej skomplikowanych zdjęciach. Jeżeli tło jest jednolite, wkoło jest pusta przestrzeń, zdjęcie jest mało skomplikowane, usuwanie rzeczy to bułka z masłem bez względu na wybór narzędzia. Gorzej, kiedy w grę wchodzi skomplikowane tło. Ze wszystkich przetestowanych aplikacji Snapseed radzi sobie najlepiej. Oczywiście myślę tu tylko o darmowych rozwiązaniach. Z płatnych rozwiązań w wersji aplikacji moim faworytem jest zdecydowanie Lightroom.

Tak jak przy poprzednim tutorialu o usuwaniu ludzi ze zdjęcie i tym razem postawiłam na skomplikowane zdjęcie. Akurat to było moim testowym do każdej aplikacji. Czasami wychodziły niezłe cudaki i lepsze jest zdjęcie z palcami albo kadrowanie, i stracenie kawałka. Wiem, że od gotowego rozwiązania nie można za dużo oczekiwać, ale twórcy chyba niektórych za bardzo na zdjęciach lubili lub aspirowali do nagrody nobla. Chodzi o usuwanie przez klonowanie, czyli jedna osoba do usunięcia, a druga powielona na zdjęciu. Wychodzi koślawy fotomontaż.

Usuwanie elementów ze zdjęcia

1. Instalacja na telefonie aplikacji Snapseed, która jest dostępna w SklepiePlay oraz AppStrore. Posiadany system już nie jest wymówką.

2. Po zainstalowaniu aplikacji i otworzeniu wciskamy wielki plus na ekranie, aby wybrać zdjęcie, z którego chcemy coś usunąć. Zdjęcia nie robiłam specjalnie pod tutorial. Wybrałam jedno z bardziej skomplikowanych pod tutorial.

usuwanie elementów ze zdjęcia w aplikacji snapseed

3. W dolnym pasku wybieramy NARZĘDZIA.

zdjęcie, z którego chcę usunąć element

4. Ze wszystkich opcji, które tam się znajdują, wybierz NAPRAWIANIE. O pozostałych opcjach na pewno w najbliższym czasie coś więcej napiszę, bo warto.

wybór narzędzia do usuwania - naprawianie

5. Zdjęcie można powiększyć, aby dokładniej zaznaczyć to, co chcemy usunąć. W zależności od tego, co usuwamy, można robić to po kawałku. Nie potrzeba od razu zaznaczyć całego obiektu, można to potem jeszcze poprawić.

zaznaczony element do usunięcia

6. Gotowe! Niechciana osoba czy element znikają i przestają psuć efekt.

zdjęcie po usunięciu elementu

Jak już wspomniałam, efekt zależy od tego, z jakiego tła się coś wycina. Lepiej sprawdzają się jednolite, nieskomplikowane np. ściana i nie koniecznie biała. Przy fakturze kamienia, jakiejś nakrapianej, chropowatej efekt też będzie dobry od razu. Gorzej np. z trawą, tutaj warto czasami jeszcze punktowo poprawić to, co nie wyszło najlepiej. Jeżeli wzór musi zostać zachowany, lepiej sobie darować zabawę w aplikacji.

Dlaczego mimo tego, że kasowanie zawsze opiera się na klonowaniu, aplikacja sobie nie radzi? W przypadku Snapseed nie wiadomo skąd próbka jest sklonowana. Oczywiście potem to widać, ale nie mam wpływu na wybór miejsca. Musimy zdać się na to, co zostało zaprogramowane.

Mam nadzieję, że dzięki temu tutorialowi nie wyrzucisz połowy zdjęć z wakacji, bo ktoś akurat wszedł w kadr.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna 7.8
1 rok temu

Czasami się zastanawiam, po co robić wogole nowe zdjęcia… Jak można wziąść stare, coś tam wyciąć, coś dołożyć, wymazać…. I tyle. Na pewno program jest dobry, ake kiedy będzie taki, który zrobi to wszystko o czym pomyślę. To oczywiście taki sarkazm, ale czy te wszystkie programy trochę nie zabijają inwencji robienia zdjęć nowych. Pozdrawiam

Ania
Ania
1 rok temu

Jolu z nieba mi spadłaś z tą informacja. Człowiek jednak całe życie się uczy… Używam tej apki do obróbki ale o tej funkcji nie wiedziałam, a czasami faktycznie coś przeszkadza i trzeba się tego pozbyć 🙂 jesteś niesamowita, chyba już Ci to mówiłam 🙂

Jolu mam pytanie do Ciebie. Powiedz mi czy jest możliwość przywrócić ponownie moje komentarze w kilku wpisach… zmieniając domenę utraciłam komentarze w kilku wpisach i mój opiekun bloga nic więcej nie jest w stanie zrobić 🙁 jest mi smutno z tego powodu bo mam gołe wpisy… one są na profilu disqusa, ale nie wskoczyły na miejsce…

Ania
Ania
1 rok temu
Reply to  Jola

Dziękuję Jolu 🙂 tylko żebym ja jeszcze widziała gdzie to wejść żeby napisać 🙁 dla mnie strona techniczna to czarna magia 🙁 a tak mi szkoda tych komentarzy, bo było ich trochę…