usuwanie tła ze zdjęć

Czasami jest potrzeba usunięcia tła ze zdjęcia. Przydaje się to w wielu przypadkach, na przykład przy tworzeniu kolaży. Na szczęście są darmowe programy, które pomagają usunąć tło.

Nie ma się co oszukiwać, usuwanie tła ze zdjęcia nigdy nie będzie klik i gotowe. Na ten brak sukcesu składa się wiele rzeczy. Nie chcę Cię zniechęcać, ale uświadomić, dlaczego efekt jest niezadowalający. Proces automatycznego ustawiania tła opiera się na kolorach i kontraście między nimi oraz kształtach. Jeżeli zrobisz zdjęcie jasnego produktu na białym tle, nawet profesjonalny program automatycznie nie wytnie tła. Skrzydła owadów na tle kwiatów? Oczywiście uda się to wyciąć, ale nie za sprawą jednego kliknięcia.

Jeżeli dopiero robisz zdjęcie, z którego chcesz wyciąć tło, pobaw się w kontrasty. Ciemne na jasnym, jasne na ciemnym. Może kojarzysz, że niektóre programy są nagrywane na zielonym tle, a studio jest potem wklejane. Zwróć uwagę, że nikt nie jest ubrany na zielono i nie jest to spowodowane tym, że tym osobą nie pasuje kolor zielony. Jest za mały kontrast. Na zdjęciu można sobie pozwolić, przesiedzi się kilka godzin więcej nad obróbką, ale uda się zrobić.

Usuwanie tła ze zdjęć w remove.bg

Remove.bg miał moment świetności programu. Bardzo często był polecany do usuwania tła. Największym plusem jest to, że nic nie trzeba instalować, bo działa w przeglądarce internetowej. Narzędzie zaczęło radzić sobie z usuwaniem tła nie tylko w przypadku zdjęć ludzi, ale również przedmiotów, zwierząt oraz samochodów. W wersji darmowej można usunąć tło z ilości zdjęć bez ograniczeń i zapisywać, ale zdjęcie nie jest w dużej rozdzielczości. Żeby mieć zdjęcia w lepszej rozdzielczości trzeba się zarejestrować.

Usuwanie tła ze zdjęcia w remove.bg

Na tym zdjęciu razem z tłem straciłam tylko rękaw swetra. W tym momencie nie jest to ze szkodą dla kompozycji, ale… Na innych ujęciach w tej sesji traciłam dosłownie głowę, nogi i czasami wycinało np. kawałek łydki.

Usuwanie tła w Sticker Mule

Sticker Mule można powiedzieć, że jest bratem bliźniakiem dla remove.bg. Ten program dla odmiany wymaga założenia konta, aby sprawdzić jak sobie radzi z usuwaniem tła.

Dobrze radzi sobie z usuwaniem tła ze zdjęć przedmiotów i ludzi. Możesz od razu w tym samym narzędziu wybrać nowy kolor tła albo wstawić gotowy obrazek z dostępnych w bazie.

Kiedyś pisałam o tym, jak zmienić tło zdjęcia. W programie Photoshop trzeba się trochę napracować. Przy powyższych rozwiązaniach usuwanie tła dzieje się błyskawicznie i przy pomocy tylko kilku kliknięć. Rozwiązania co prawda nie są do końca darmowe, ale jeżeli masz dużo zdjęć, z których chcesz usunąć tło, warto zainwestować. W końcu radzą sobie całkiem dobrze.

Usuwanie tła w aplikacji

W wyszukiwarkę Sklepu Play wystarczy wpisać „usuwanie tła ze zdjęć” i można przebierać w aplikacjach. Wybór jest ogromny, aż może rozboleć głową. Przy wyborze możesz sugerować się opiniami innych w komentarzach lub po prostu testować. Z czasem znajdziesz aplikację, która najbardziej spełnia Twoje oczekiwania.

Aplikacje z usuwaniem tła radzą sobie różnie. Zasada z kontrastami nadal obowiązuje. Na tym polu bez względu na narzędzie nic się nie zmienia.

Sporo z aplikacji ma nie tylko możliwość usuwania tła ze zdjęcia, ale możesz dodać od razu wiele efektów. W niektórych możesz nawet zrobić animację.

Nie ma narzędzi idealnych do usuwania tła ze zdjęć. Nawet wymazywanie gumką nie daje 100% pewności na sukces. Ludzka ręka potrafi być zawodna.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Królowa Karo
9 miesięcy temu

Ja korzystam czasami z usuwania tła w Canvie i tam sposób jest dla mnie zupełnie zadowalający.

7 8 Krystyna
9 miesięcy temu

Ostatnio odkryłam tę możliwość, przydaje się. Uważam, że tego nie powinno się robić, ale jednak kusi mnie to.

Ania
Ania
9 miesięcy temu

Nigdy nie potrzebowałam usuwania tła że zdjęcia raczej usuwałam zbędne przedmioty albo nie potrzebne mi osoby 🙂 będę miała ma uwadze te rady 🙂