zamienniki dla Photoshopa

Jak nie Photoshop to co? Zamienniki dla Photoshopa

Myślę, że programu Photoshop nie muszę przedstawiać. Przez lata zyskał popularność, stając się najlepszym programem do grafiki oraz obróbki zdjęć, ale ta cena…

Ponad 10 lat temu były takie dwa „obozy”. Z jednej strony potężne narzędzie, jakim jest Photoshop, z drugiej strony mniej znany CorelDRAW. Co sprawiło, że nadal mniej znany? Corel jest programem do grafiki wektorowej, ma co prawda możliwość obróbki zdjęć, ale nie do tego został stworzony. Nawet jego cena go nie broni. Wracając do Photoshopa, to nie tylko obróbka zdjęć, tworzenie fotomontaży, ale również tworzenie kolaży czy filmików. A nawet pseudo wektorowej grafiki. Tylko ta jego cena.

Po latach dominacji na rynku zaczęto tworzyć alternatywy dla programu Photoshop. Chociaż jedna była od samego początku, ale bardziej znana użytkownikom systemu Linux, czyli GIMP. W skrócie: takie same możliwości, takie same zasady a do tego program jest darmowy, ale… Nie wiadomo dlaczego nigdy nie znalazł się na podium.

Darmowe zamienniki dla Photoshopa

GIMP

Bardzo koloryzując, można powiedzieć, że jest to „kopia” Photoshopa. Jak już wyżej wspomniałam, nadaje się on do edycji zdjęć, ale również do tworzenia grafik. Plusem GIMPa jest możliwość dostosowania interfejsu (układu) do swoich potrzeb. W Photoshopie takich możliwości nie ma, można tylko ukryć lub dodać opcje. Do GIMPa można znaleźć w sieci ogromną ilość materiałów oraz ulepszeń jak np. pędzle czy akcje.

Krita

Program służy przede wszystkim do malowania, w mniejszym stopniu, ale można również obrabiać w nim zdjęcia. Program jest bardzo intuicyjny i lekki, chociaż posiada ponad 100 typów pędzli. Która jest porównywana np. do programu Corel i posiada wiele jego funkcji. Posiada narzędzia, które imitują malowanie pędzlami z farbami olejnymi, rysowania kredkami, a nawet symuluje schnięcie farby.

Paint.NET

Jest to program w szczególności do edycji zdjęć. Program jest rozszerzony o takie funkcje jak możliwość pracy na warstwach, zaznaczanie magiczną różdżką, półprzezroczystość, tworzenie gradientów oraz wiele filtrów i efektów. Program ma już jakieś 400 rozszerzeń.

Photopea

Bardzo ciekawy program, którego nie trzeba instalować. Działa za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Interfejs jest łudząco podobny do tego z programu Photoshop. Dostępne opcje ma również podobne. Program Photopea obsługuje formaty takie jak PSD, XCF, Sketch, XD i CDR. Dzięki temu możesz spokojnie otworzyć projekty stworzone w Photoshopie, GIMPie czy Corelu.

FireAlpaca

Darmowy program do malowania i tworzenia grafik. O wiele bardziej intuicyjny w obsłudze niż Photoshop. Można pracować na warzywach. Umożliwia nakładanie efektów specjalnych i wygładzanie krawędzi. Dostępne są wszystkie podstawowe funkcje do obróbki jak zmiana jasności czy kontrastu.

Płatne, ale tańsze zamienniki dla Photoshopa

Affinity Photo

Program ma w zasadzie takie same możliwości jak Photoshop, tylko jest dużo tańszy. Ma długi okres próbny i dość często trafiają się promocją.  Tak jak do Photoshopa można znaleźć bardzo dużo dodatków, jak filtry czy pędzle. Oczywiście pracuje się na warstwach. Niestety interfejs nie jest zbyt intuicyjny. Co ciekawe skróty klawiszowe są takie same jak w Photoshopie.

Pixlr

Miałam dylemat. W której kategorii go umieścić. Darmowa wersja działa tylko  w przeglądarce internetowej. Mimo wszystko ma sporo ciekawych funkcji. Program sam w sobie jest płatny i działa tylko na systemie Windows, ale… Program można mieć w postaci aplikacji na telefonie.

Corel Paintshop Pro

Kolejny rozbudowany program z wieloma funkcjami do obróbki zdjęć. Oczywiście jest praca na warstwach. Możliwość używania pędzli, maskowanie i wiele innych opcji. Dodatkowo jest możliwość edycji formatów RAW i HDR.

Te jakieś 10 lat temu nie umiałam się przekonać do obróbki w nim zdjęć. Dla mnie jednak od samego początku Photoshop był na pierwszym miejscu. Jakiś czas byłam tylko poniekąd zmuszona do tworzenia prac w grafice wektorowej. Nie wiem, jak jest obecnie, ale interfejs trochę się różni od tego z Photoshopa, ale też nie jest intuicyjny.

Pixelied

Trafiłam na porównanie tego programu do Canvy. Może wynika to z tego, że tak samo można znaleźć w nim mnóstwo gotowych szablonów i ikon. Ma też narzędzia do edycji zdjęć i ich retuszu. Możesz pracować w programie na wielu obszarach roboczych, co jest wygodnym rozwiązaniem.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
4 miesięcy temu

Jolu ja Photoshopa nie ogarniam, a Ty opisujesz tyle innych programów. Jesteś niesamowita z tymi informacjiami. Ja przymierzam się do zrobienia sobie loga na bloga i Canvie i szukam filmików jak to zrobić bo niestety to nie dla mnie robota 🙂 w kocu znajdę coś co mi pomoże i zmienię sobie logo 🙂

Miguel
Miguel
4 miesięcy temu

Świetny tekst. Kilka z tych programów znam, bo używałem/używam. Są też zupełnie nowe dla mnie.
GIMP nie obsługuje palety CMYK, więc do druku dość słabo. Krita ma nad nim w tym aspekcie przewagę.
Obecnie używam Affinity Photo. Koszt licencji to ok. 250 zł, więc chyba warto.