zdjecia-w-stylu-retro

Zdjęcia w stylu retro, czyli gdzie podziała się dusza, w dobie cyfrowej fotografii? Moje pierwsze kroki w obróbce zdjęć były chęcią przywołania efektu starych zdjęć. Bo w tym cyfrowym świecie zaginęła mi magia, która spowijała każdą fotografię.

Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo lubię oglądać stare zdjęcia. Mają w sobie coś magicznego i to nie tylko z powodu samego wyglądu. Spoglądając na zdjęcia, za każdym razem przypominam sobie, że fotograf miał bardzo ograniczoną ich ilość. Nie to, co teraz. Jedynym ograniczeniem jest pamięć karty, a nie klatek kliszy.

Żeby w dobie cyfrowej stworzyć zdjęcia w stylu retro, takim jak na starej fotografii, potrzeba dużo czasu. Nie wiem, czy opłaca się w to brnąć, bo dopiero po wydrukowaniu można ten efekt docenić. Jeżeli zdjęcie ma pozostać w świecie cyfrowym, lepiej postawić na szybsze rozwiązania, z nie gorszym efektem.

Zdjęcia w stylu retro

Kiedyś efekt uzależniony był od osoby, która zdjęcia wywoływała. Obecnie sami możemy tworzyć ten efekt w łatwy i szybki sposób. I niekoniecznie musi to być od razu typowa stara fotografia, a tylko zbliżona kolorystyka, która z mody nie wychodzi.

Retro w aplikacji

Praktycznie każda aplikacja do obróbki zdjęć ma w ofercie efekt zdjęcia w stylu retro. Są to oczywiście różne stopnie i jak wspominałam, czasami to tylko zbliżone kolory. Innym razem do zdjęcia dodawane jest również jakiś kurz, rysy czy szum, aby osiągnąć wrażenie, że patrzy się na stare zdjęcie.

Ciężko polecić coś konkretnego. Po przejrzeniu (wypróbowaniu), chyba z 10 aplikacji zaczęłam się gubić, jaki efekt w zasadzie mi się podoba najbardziej. Jak to mówią, co za dużo, to niezdrowo i właśnie u mnie ten efekt wystąpił. Praktycznie w każdej aplikacji podobał mi się przynajmniej jeden z gotowych filtrów. Tu coś dodane, tam tylko zabawa kolorami.

Na co jednak warto zwrócić uwagę: Afterlight, Pixlr O’Matic, Snapseed (tutaj oczywiste również masa innych opcji), EyeEm.

Po co jednak daleko szukać, skoro sam Instagram ma filtry pozwalające otrzymać zdjęcie w stylu retro. Może nie ma tylko opcji dołożenia jakiegoś kurzu czy rys. Dla mnie jednak to nie problem, bo jak wspominałam, prawdziwy efekt widać dopiero po wydrukowaniu zdjęcia. Wtedy ta rysa faktycznie ma znaczenia, w wersji cyfrowej wydaje mi się być trochę przerysowana.

Przy wyborze aplikacji lepiej skupić się na znalezieniu interesujących nas kolorów. Co prawda rysy ciężko osiągnąć. Nie proponuję niszczenia obiektywu. Szum jednak już problemem nie jest. Wystarczy zwiększyć czułość aparatu, czyli ISO i już mamy na zdjęciach charakterystyczne dla starej fotografii ziarno. Można też przed zrobieniem zdjęcia lekko przybrudzić czymś obiektyw. Oczywiście nie cały, a jakiś skrawek, aby dodać do zdjęcia efekt kurzu, brudu.

Retro krok po kroku

Ja jednak nie jestem zwolenniczką alokacji. Lubię, ale nigdy nie zostanę fanką, aby zdradzić z nimi Photoshopa. Oczywiście pokazane kroki działają na darmowy programie GIMP. I mając darmową wersję, też fanką aplikacji nie zostanę.

1. Otwieramy w programie zdjęcie, które chcemy wystylizować na stare.

Wczytanie zdjęcia do programu Photoshop.

2. Przechodzimy do menu, z którego wybieramy WARSTWA  → NOWA WARSTWA DOPASOWANIA → POZIOMY. Naszym oczom pokaże się nowe okno, w którym ustawiamy Poziom wyjścia na 56, Poziom wejścia na 23.

Ustawienie kanałów na nowej warstwie dopasowania.

3. Teraz jako nową warstwę nad zdjęciem wczytujemy teksturę przypominającą stary papier i ustawiamy krycie Podziel.

Dodanie warstwy z teksturą starego papieru i ustawienie krycia na podziel.

4. Z menu wybieram ponownie WARSTWA  → NOWA WARSTWA DOPASOWANIA → KRZYWE. W oknie, które się wyświetli, ustawiamy Niebieski i dodajemy niebieskie oraz żółte odcienie do zdjęcia.

Dodanie nowej warstwy dopasowania - krzywe.

5. Ponownie przechodzimy do menu, wybierając WARSTWA  → NOWA WARSTWA DOPASOWANIA → WYSZUKIWANIE KOLORÓW. Nowo powstałej warstwie ustawiamy krycie FoggyNight.

Dodanie nowej warstwy dopasowania - wyszukiwanie kolorów i ustawienie na FoggyNight.
Efekt zdjęcia w starym stylu.

Można oczywiście dodać jeszcze trochę kurzu, brudy czy rys. Można zrobić zupełnie w czerni i bieli i wtedy dodać efekt starego papieru. Można też najpierw nadać mu brązowych odcieniu poprzez np. nałożenie filtru fotograficznego – sepia.

Tworzenie zdjęcia w stylu retro samemu daje więcej możliwości stopniowania efektu. Oczywiście, że aplikacje też trochę na to pozwalają, poprzez określenie krycia, ale jednak to nie to samo.

A Ty lubisz taki efekt na zdjęciach? Czy jednak cyfrowa fotografia nie powinna stylizować się na starą z analogowych aparatów??

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Matka na Szczycie
2 lat temu

Ja jakoś nie przepadam za retro filtrami, choć do niektórych zdjęć faktycznie bardzo pasują i nadają im klimat 🙂

dorota z kobietytomy

super, że współczesne aplikacje dają tyle możliwości. dla kogoś, kto lubi i umie się w nich bawić ekstra sprawa

Ania
Ania
2 lat temu

Ja osobiście lubię takie zdjęcia retro albo. Jest kilka miejsc w Norwegii gdzie można przerobić fotki właśnie w retro i będą one oddawały całkiem fajny klimat 🙂 ja niestety nie umiem obsługiwać takiego photoshopa i posiłkuje się tylko aplikacjami w telefonie. Są całkiem dobre 🙂